Pivo-index

Během dvou týdnů jsem navštívil tři evropské země - Francii, Anglii a Slovensko. To, že jsem všude jako magnet za sebou táhnul vedro, jsem si myslel jen do doby, kdy jsem se podíval na rozsáhlejší evropskou počasovou mapu a pochopil, že příště lze vyrazit jen na sever nebo na hory a i to bez záruky. Zatím vyžíráme z tropů jen ta vedra, po první sklizni pomerančů a kokosových ořechů u silnice a až k nám posléze dorazí moře vzedmuté tajícími ledovci, získáme i ony lepší stránky. Přičemž je mi samozřejmě líto Nizo- i Výše-zemských zemí v okolí.

Ale o tom jsem psát nechtěl. Chtěl jsem se podělit o povrchní ekonomické postřehy z těchto krátkých pobytů. Zřejmě budete znát obecně používaný ekonomický ukazatel zvaný BigMac-index. Podle ceny identických hamburgerů v jednotlivých zemích světa lze určit jejich přibližnou ekonomickou úroveň. Fastfoodový gigant stanovuje ceny svého všude naprosto stejného výrobku podle tržní síly té které oblasti. Neboť otevřít pobočku a pak vyrábět a po 20 minutách vyhazovat
(což, jak opět víte, je zásada této firmy, tedy neprodávat ošuntělé potraviny), to si nemůže ani tato silná firma dovolit. Hamburgery se snažím nejíst, a tak jsem zavedl osobní pivo-index. A podle něho považuji za výrazně silnou ekonomiku tu francouzskou. V Paříži totiž zaplatíte za pivo povětšinou mezi 7 až 9 eury. V tomto směru může této zemi konkurovat snad jen Norsko. Pobyt v Paříži je prostě těžko únosný. A nemyslete si, že tomu lze lehce zamezit prostým nepitím piva. Jeho cena jen znázorňuje tamní cenovou úroveň. Jinak by to ani nemohl být index, ty se od solitérů neodvozují. Takže Paříž z tohoto hlediska nedoporučuji. Ale pokud vydržíte málo pít a jíst, zase třeba nově otevřené Muzeum na nábřeží Branlyho, muzeum civilizací Afriky, Asie, Ameriky a Oceánie, stojí zato.
Ale o něm až příště.

Anglie, tedy Londýn, vyhlíží už podstatně přijatelněji. Tam pivo stojí 3 až 3,5 libry, tedy v přepočtu cca 130 Kč (v Paříži tedy zhruba 2x tolik). Zde musím poznamenat, že z pivo-indexu musíme vyloučit Česko i Slovensko. Tam je totiž pivo archaicky levné. A ostatní ceny jeho láci bohužel většinou nekopírují. Tedy Londýn se už řadí mezi rozumné země, za stejnou cenu podle mých zkušeností nakoupíte v Německu, Holandsku nebo Itálii, ještě levněji v New Yorku.

(Tam navíc pouze v nekuřáckých hospodách, takže možná nízké ceny u nás kompenzují nutné výdaje za prací prášky, mýdla a šampony, které musíte nasadit, chcete-li po návštěvě hospody podnikat ještě něco jiného.)

To platí určitě i o Slovensku. Tam jsem však index-neindex zaznamenal hodně znepokojivý fakt. Vrtávalo mi hlavou u pokladen našich hypermarketů, kde pokladní mluvili Slovensky, jak to, že jsou tady. Vždyť kolik jim mohou platit? Tak deset tisíc? Po setkání s jedním čerstvým seniorem, který pracoval 35 let ve školství a ta poslední dlouhá léta jako ředitel základní školy, už rozumím. V nejvyšší formě řediteloval za 14.000 Sk (slovenských korun) hrubého měsíčně. A Sk je 75 procent Kč. A ceny v tamních samoobsluhách jsou zhruba naopak o 20 procent vyšší než u nás. To je pak pivo-index v koncích. Příjemce takového platu ho jednoduše nemá šanci vyzkoušet.

Pít pivo je prostě poměrně náročná zábava, ale zase: co by to bylo za návštěvu cizí země, kdybyste vynechali hospody a restaurace? Neboť, pojďme si připomenout, na co si nejvíc ze svých cest pamatujeme? Přece na skvělé jídlo a pití!
V tomto směru zůstáváme navždy malinkými dětmi. Zkuste se někdy zaměřit na to, co je z okolního světa zajímá. Prosit!

Otakar Svoboda

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...