Ucho Svobody v Bruselu slavilo výročí EU

Včera jsem ze studia provázel na ČT2 tříhodinový slavnostní koncert k 50. výročí Evropské unie. Koncert evropských popových hvězd. Tedy spíš hvězd frankofonního světa s mírným doplňkem dalších reprezentantů EU. Bez naší účasti. Ale jakoby tam duch českého popu byl neodbytně přítomen. Defilovala známá, méně známá i prakticky neznámá nám jména. Od Scorpions nebo Kim Wilde přes Nanu Mouskuri až po třeba krásnou Francouzsku Nadyiu. Nebo Helmuta Lottiho, kterého moderátoři označili za nejlepší belgický exportní artikl. Kam ho vyvážejí, nevím. Ale pokud ho někde kupují, je zmar evropského vkusu evidentní.

Všichni navíc vystoupili na nepokrytý playback. Ono to jistě jinak nešlo, pauzy mezi vystupujícími byly příliš krátké na přestavbu. Žádné reklamní pauzy jako třeba na ceremoniálu Grammy nebyly. A do celkového příšerna spolehlivě zapadli i moderátoři, zřejmě belgické hvězdy. Vršily klišé, jako vtipy stylu v lóži sedí král, na pódiu Romský král (Gipsy Kings vers. belgická královská rodina). A nebo nejapnosti typu, tuhle písničku jste spolu tady zpívali poprvé, bez zkoušky? No, to jste mistři! Přičemž, jak už řečeno, šlo o playback.

Právě sterilita, chtěná srdečnost a bezprostřednost retardovaly celou akci nejvíc. Často mívám pocit, že nic horšího, než je tuzemský pop, snad v hudbě ani být nemůže, že české estrády jsou nejhorší na světě. Tento koncert, který navštívilo prý 60 000 diváků a v přímém přenosu sledovalo na 50 milionů dalších, mě usvědčil z přílišného pesimismu. Každá evropská země má evidentně své Machálkové, Dashy, Absolonové, své Rychlé, Hrony a Gondíky nebo jak se všichni jmenují. I když musím poznamenat, že ty evropské zpěvačky jsou aspoň bez nadsázky krásné.

Kdyby podobný večer do sítě Eurovize nabídla Česká televize, setkala by se nesporně s drtivou reakcí domácí kritiky. Můžeme tedy být alespoň v tomto bodu klidní, marasmus je celoevropský. Běžný pop je prostě neinvenční, kolovrátková, sladká, bezzubá a načinčaná hrůza, kterou vydržet lze jen s velkým sebezapřením. Věřte mi, já to pracovně zažil. A ještě jedno pozitivum - už v přenosu jsem říkal, že v takové skladbě hvězd má náš Kabát na Eurosongu daleko větší šance aspoň neudělat ostudu, než jsme si mysleli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...