Časy se mění

Však to znáte: Bob Dylan, u nás Marta Kubišová. "Já vím, časy se mění…“ Někdo ovšem tvrdí, že ne, a pokud nějak, tak k horšímu. Jsou i tací, kteří po pátém pivu vzdychají: "Zlatý komunisti!“ Inu, pravda, všichni jsme se měli stejně, pracovat nebylo třeba a kdo nekradl, okrádal rodinu. Jak se nám tak blíží 1. máj, můžeme si připomenout, jak kolem náměstí, určených k průvodům, stávaly stánky a v nich byly k dostání dokonce i pomeranče a banány. Dámské vložky, jinak také nedostatkové a podpultové zboží, k mání při oslavách svátku práce nebyly. Nejspíš se to zásobovatelům žižkovských žen, každoročně z nadšení a za menší obolus ozdobujících pražský průvod všelijakými živými obrazy, zdálo nedůstojné.

O tom ale dnes psát nechci. Radostný 1. máj nás teprve čeká. Nyní tedy ty neměnící či měnící se časy. Vzpomínám, jak moje maminka před každými socialistickými vánocemi – aby mi mohl Ježíšek přinést džíny - sháněla bony. To byly takové poukázky, určené jenom pro vyvolené. Dalo se za ně nakupovat pouze ve vybraných obchodech, zvaných Tuzex. Tam byly k dostání zahraniční alkoholy, voňavky, pitelná káva, žvýkačky, ponožky a slušné dámské prádlo, ba i zahraniční prášky na praní. I leccos jiného.

Byl to takový krám pro bohy. Čímž jsou myšleni především výše postavení komunističtí funkcionáři, lidé, kteří získali privilegium pracovat v zahraničí, všelijací slouhové režimu a potom veksláci. Vekslák byla osoba, rekrutující se především z oborů, přicházejících do styku s cizinci, tedy zejména z ranku číšníků a taxikářů. Tito čilouši vekslovali se zahraničními turisty valuty za koruny ve výhodnějším kurzu než státní směnárny a pořád na tom ještě vydělávali. Cizí měny pak měnily se za bony a ty se daly na černém trhu nakoupit zpravidla za pět korun kus. Před vánočními svátky, kdy rostla touha po exkluzivnějších dárcích, stoupal kurs až na šest korun za tuzexovou poukázku. A tak se moje maminka – pracovitá, hodná a prostá ženská ze Žižkova - ponižovala kšeftováním s veksláckými frajírky, aby s nimi směnila své těžce nastřádané koruny za bony a mohla mi v Tuzexu pod stromeček koupit džíny značky Rifle. Jiné nebyly. Zpočátku stály texasky, jak se jim také říkalo, bez zipů čtyřicet bonů, se zdrhovadly na kapsách čtyřicet pět. Komu se to zdá málo, vezmi na vědomí, že průměrný příjem v té polovině šedesátých let byl tak dva tisíce korun hrubého. Zdali.

Mít džíny tehdy bylo znamení, že člověk patří do lepších kruhů. A dneska jsem se na Aktuálně dočetl, že budou přestrojeni vězni. Místo nedůstojných tepláků dostanou džínové uniformy. Navíc speciálně upravené, aby nedřely. Pak že se časy nemění. Kdyby mi dneska maminka chtěla pod stromeček pořídit rifle, texasky, či jak chcete, nemusela by se trápit jednáním s nějakým vekslákem. Stačilo by se domluvit "tak nějak lidsky” s bachařem nebo příbuzným od basmana. Však oni by ty džíny pro jejího chlapce ven z vězeňských zdí nějak dostali. A já bych se mohl řádně naparovat. Copak mít džíny z Tuzexu, to má každé ořezávátko… Ale muklovské, to je adrenalin, že ano?!

Já vím, časy se mění…

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...