Belgická vánoční turistika

O Belgičanech se říká, že jsou skromní, nenápadní, pohodlní. Nejlépe je prý charakterizuje belgická chuť k životu a jídlu - labužnická vášeň je stejně jako láska ke komiksům vlastnost veskrze belgická a nenapodobitelná. S tím vším se dá souhlasit, zvláště navštívíte-li tuto zemi v období Vánoc. Nikdy nekončící schopnost ochutnávat od všeho se vhodně mísí s další typickou belgickou vlastností, a tou je věčná chuť družit se, potkávat a diskutovat. Ovšem v této souvislosti je nutno rozlišovat mezi pohodlností a leností. Že to není národ lenochů, můžete zjistit třeba o vánočních svátcích, vypravíte-li se kamkoli do zimní belgické přírody.

Belgie se sice velmi zřetelně dělí na vlámskou a valonskou část, což vždy přinášelo mnoho rozporů a nikdy nekončících snah o rozdělení, nebrání to však vzájemné turistice. Vlámové, kteří žijí především na rovině, velmi rádi navštěvují kopcovité ardenské území, které se nachází ve Valonsku.

Nejvyšší bod v Belgii a rašelinové močály

U města Eupen na východě země se nachází belgická hora Signal de Botrange. Je to oblíbené turistické místo především Vlámů, kteří houfně přijíždějí v létě i v zimě, aby zaparkovali na rozlehlém prostranství, vystoupali asi deset schodů, opřeli se o zábradlíčko na miniaturní plošince a přečetli si, že se nacházejí 700 metrů nad mořem. Výhled je poměrně k ničemu, neboť schody jsou uprostřed stromů a z druhé strany stojí nezbytná restaurace a pak planina a sráz dolů. Přesto plošinka i v mrazivém počasí bývá plná, tak jako snad všechny okolní cesty.

Nedaleko odtud se totiž rozkládá obrovské území rašelinových močálů, což je rovněž velmi oblíbená turistická atrakce. Pro mě bylo opravdu překvapující nespočetné množství aut zaparkovaných všude, kam oko dohlédlo. Převážně Belgičané se srdnatě vydávají po značených cestách, neboť všude jinde chodit je zakázáno, a to i v zimě, aby turistickým svižným krokem prošli podivnou, zdánlivě nikde nekončící scenérií, plnou travnatých boulí, keřů a nebezpečných močálů. Popularita tohoto smutného, neobydleného a jakoby začarovaného kousku země mě ohromila. Nacpaní a pohodlní Belgičané si to houfně štrádovali 27. prosince mezi močály a nic nedbali ani čtyřstupňového mrazu, což je úkaz v těchto zeměpisných šířkách poměrně nezvyklý.

Ospalé lázeňské město Spa

Zato návštěva místních Karlových Varů nebo Mariánek, tedy města Spa, byla spíše zklamáním. Těšila jsem se na secesní kolonádu a mnoho vilek ve stejném roztomilém architektonickém stylu. Namísto toho jsem našla ospalé město s malilinkatou kolonádou, na které byl rozložen nezajímavý bleší trh, třebaže pod secesním přístřeškem. Staré lázně se jmenovala jediná budova a Lázně nové, to už se pomalu blížilo katastrofě. Kruhová budova, připomínající náš Bruselský pavilon, se pyšně rozkládá na kopci, a to je tak všechno. Lze se k ní dostat lanovkou, ta ale měla značné technické problémy, hlavně s otevíráním a zavíráním dveří. Když jsme se konečně propracovali ven, čekala nás nezajímavá procházka po cestičkách, ze kterých nebylo nic vidět, ačkoli jsme se nacházeli na vyhlídkovém místě nad městem, ale neprořezané přerostlé náletové křoviny totálně bránily ve výhledu.

Interiér kruhové budovy svojí strohostí a nenápaditostí připomínal kdejaký náš socialistický kulturák. Jediné oživení skýtali lázeňští hosté, kteří se z nějakého důvodu motali rozpaření v bílých županech v prostorách lanovky a snažili se jet nahoru nebo dolů. Přeplněný vnitřní i venkovní bazén nás výraznou chlorovou vůní také nezlákaly. Za krásného slunečného počasí jsme tedy seběhli raději pěšky dolů, obešli zavřené kasino a starý královský palác, kde je nyní pošta, a bez zvláštní lítosti jsme lázeňské městečko, které kdysi navštívilo bezpočet významných osobností, opustili.

Roztomilé německé městečko Monschau

O poznání zajímavější a Belgičany též hodně o Vánocích navštěvované je město Monschau, které leží v údolíčku kolem řeky… již v Německu. Zástupy vánočních návštěvníků se prodírají úzkými uličkami, které lemují hrázděné domky. Snad v každém z nich je bar nebo restaurace či cukrárna, což belgičtí hosté s povděkem přijímají. Pak s klidem sobě vlastním se procházejí městečkem tam a zpět a hledají v nemalé nabídce nevkusných suvenýrů vhodný artefakt pro další vánoční belgickou tradici. Oblíbenou kratochvílí je totiž v této družné zemi i vánočně-novoroční soutěž o nejhorší dárek.

Belgičané jsou opravdu pohodoví a nikdy nepropásnou vhodnou chvíli pro zábavu, ať už je to výlet, jídlo nebo společenská akce. Důležité je nenudit se, a to ani o Vánocích.

Plošinka na nejvyšším belgickém bodě je stále plná
Plošinka na nejvyšším belgickém bodě je stále plná
Více fotek
  • Plošinka na nejvyšším belgickém bodě je stále plná autor: Marie Třešňáková , zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59870.jpg
  • Belgické rašelinové bažiny zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59873.jpg
  • Bleší trh ve Spa autor: Marie Třešňáková , zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59871.jpg
  • Pavilon ve Spa autor: Marie Třešňáková , zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59872.jpg
  • Monschau autor: Marie Třešňáková , zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59865.jpg