Žaloby a výhrůžky

Minulý týden proběhla americkými médii zpráva o tom, jak jeden manželský pár našel v plechovce Pepsi nemilé překvapení – po vylití nápoje zůstalo uvnitř něco těžkého. Byla to žába, potvrdili hygienici. Hned po přečtení článku jsem si řekla, tak tihle Američani právě zbohatli. Peníze sice ještě nemají na účtu, ale bude jen otázkou času, kdy Pepsi zažalují, spor vyhrají a v bance jim přistane minimálně několik tisíc dolarů.

A nebyla jsem daleko od pravdy. Manželka Freda DeNegriho, který se z oné plechovky napil, už firmu Pepsi kontaktovala a médiím oznámila, že bude požadovat kompenzaci za to, že tato příhoda postavila jejího manžela do špatného světla. Chudák pán, celá Amerika, co Amerika, celý svět ví, že se napil žáby… Přiznám se, že tento detail jsem příliš nepochopila. Nebyl to právě manželský pár, který kontaktoval média, zveřejnil fotografie a prozradil svá jména? Ale o to tak úplně nejde.

Zase jsem si uvědomila, jak jsou soudními spory podobného rázu Američani posedlí. Známý je kuriózní případ o tom, jak žena, která si v autě na sebe rozlila horkou kávu, žalovala řetězec McDonald´s za to, že káva byla příliš horká. Soud po letech vyhrála a získala miliony dolarů. Anebo ten, kdy čistírna ztratila muži jeho oblíbené kalhoty a on po malém podniku požadoval miliony jako náhradu škody. Tato a podobné zkušenosti jen dávají odvahu desítkám dalších postavit se do boje proti velkým společnostem. Proč ne, na jednu stranu je to skvělé mít možnost se bránit, pokud jim firma ublíží. Pokud si koupím nápoj v plechovce, nečekám, že v ní bude žába. Pokud si ale objednám kávu, tak přece vím, že bude horká a nemůžu ji nechat v jedoucím autě mezi koleny, abych si do ní mohla přidat smetanu a cukr. Místo toho, aby si lidé počínali rozumně a uvažovali nad tím, co právě dělají, přemýšlejí nad tím, jak tento systém plný žalob, právních kliček a vleklých soudních sporů využít.

Sama jsem nedávno zažila něco podobného. Stojím ve frontě v oblíbené kavárně, když najednou vidím muže s židlí v ruce. Přišel za obsluhou s dost rozhořčeným obličejem a spustil: „Tak se podívejte na tuhle židli, to myslíte vážně?“ Ukazoval na rozviklaný kus nábytku a pokračoval: „Buďte rádi, že vám tu židli nesu až pod nos, taky to mohlo dopadnout tak, že by se pode mnou podlomila, já bych spadl na zem, vážně se zranil, zažaloval vás a to by byl váš konec!“ Asi šedesátiletý muž nadával ještě několik minut a odešel. Obsluha jen úslužně přikyvovala. Co jiného jí taky zbylo. Úcta k zákazníkovi tady platí nade vše.

I proto je už teď běžné, že si americké firmy dávají velký pozor. Nejen že na kelímcích stojí, že nápoj je horký, nebo pokud je uvnitř restaurace z jakéhokoliv důvodu jen na chvíli mokrá podlaha (i v případě že venku prší), okamžitě se na tomto místě objeví žlutá výstražná cedule s nápisem: varování, mokrá podlaha. Kryjí si záda pro případ, že by někdo uklouznul. Podniky si samozřejmě platí měsíčně všechna možná pojištění pro případ nějaké podobné nehody. V reklamách na auta, kde se firmy snaží předvádět a ukazují dokonalost svého stroje na smycích, rychlém řízení a jiných nebezpečných manévrech, se vždy objeví malým písmem varování tohoto typu: toto auto řídí profesionální řidič, nic podobného nezkoušejte. V kasinech zase uvidíte nálepky s výzvou, že pokud máte problémy s hráčstvím, přestaňte hrát, odejděte a zatelefonujte na příslušné telefonní číslo pro pomoc. I kasina mají totiž zkušenost s tím, že žena, která prohrála majlant, žalovala hernu s tím, že jí jako chorobné hráčce nikdo v nebezpečném počínání nezabránil.

Tak už jen čekám, co dalšího přijde. Třeba se zanedlouho objeví v jídelních lístcích upozornění, že pivo nebo zmrzlina může zapříčinit nachlazení, protože jsou studené, anebo možná až někomu zaskočí rybí kost v krku, objeví se varování, že ryby obsahují kosti!! Hm, jaká to novinka. To jsme my lidé opravdu tak hloupí?

  • Pepsi zdroj: Pepsi http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1027/102655.jpg
  • Ruleta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/291/29075.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...