Ta naše liga je stejně bezva

Nedělní 10. kolo nejvyšší fotbalové soutěže přinese mimo jiné souboj dvou týmů s takřka stejným názvem. Pro neznalce tedy bude lepší orientovat se třeba podle působiště obou klubů. Zatímco fanoušci a management vršovických Bohemians 1905 mají o originalitě svého týmu zcela jasno, vedení střížkovských Bohemians Praha (kde byste fanouškovskou základnu s nadsázkou spočítali na prstech jedné ruky), toho času hrajících na Strahově, je skálopevně přesvědčené, že právo na používání názvu i loga patří pouze jim.

Příští rok by mohl spor obou „Bohemek“ načít už druhou pětiletku. V době finančních problémů původních Bohemians, které se datují do roku 2005, si majitel celku FC Střížkov Karel Kapr pronajal od TJ Bohemians logo a ochrannou známku. Ve stejném roce díky obrovské podpoře fanoušků původní „Bohemky“ odkoupila společnost AFK Vršovice od správce konkurzní podstaty právo k soutěži. Výkonný výbor ČMFS pak uznal Bohemians 1905 za nástupce zkrachovalého celku. Na druhé straně byl střížkovský tým kvůli nerespektování rozhodnutí o nepoužívání jména Bohemians vyloučen z ČFL. O pár dnů později ale svaz na základě předběžného opatření soudu svůj verdikt zrušil.

Ještě se orientujete? To je dobře, protože teď přijde na řadu zlatý hřeb – třetí Bohemka! To není vtip, jen smutná realita. Klub Michala Vejsady, jenž šéfoval původním Bohemians, které skončily v konkurzu, hraje nejnižší pražskou třídu. Tedy alespoň zatím. Stačí, aby do soutěže přišel ještě jeden bohemácký mančaft a můžeme si pomalu začít kreslit stromeček roztodivných vztahů.

Bohemians 1905 tedy v neděli hrají proti Bohemians Praha na strahovském stadionu Evžena Rošického a ačkoliv se fanoušci prvně jmenovaného klubu chystají na pochod od Vítězného náměstí z Dejvic, možná jich nebude tolik, kolik by se čekalo. Karel Kapr a spol. totiž naprosto „nezištně“ zvýšili cenu vstupného na 300 korun, což je třikrát víc než obvykle. Důvodem mají být hlavně hrozby fanoušků z vršovického „Ďolíčku“, kteří se podle klubového webu chtějí proměnit v demoliční četu a střížkovští proto musí najmout mnohem silnější ochranku než obvykle. Pravý motiv ale nejspíš bude vzhledem k výše uvedenému sporu prozaičtější.

O to smutnější je fakt, že vedení ČMFS nemůže proti rozhodnutí střížkovských, resp. strahovských, zakročit. Výše cen vstupenek je totiž plně v kompetenci jednotlivých klubů. Příslibem do budoucna je alespoň snaha fotbalového svazu s „čecháčkovským“ přístupem Bohemians Praha něco udělat. „Na nejbližším zasedání Ligového shromáždění 19. října vyvoláme jednání, které by mělo vést k jednotnému a hlavně transparentnímu přístupu v určování cen vstupenek napříč celou ligou,“ přislíbil mluvčí ČMFS Petr Svěcený.

A to se klidně může stát, že k utkání nakonec vůbec nedojde. Management střížkovských Bohemians totiž už před časem pohrozil, že k derby nenastoupí, pokud se nevyřeší spory ohledně používání názvu a loga. To by nejvíc mrzelo asi rivaly z Vršovic, kteří si měli podle serveru iDnes původně zahrát přátelské utkání proti jednomu ze známých německých klubů.

Chce to rozřešení, protože tahle válka začíná být opravdu trapnou ukázkou českých fotbalových (a nejen fotbalových) poměrů. Na světě jsou prý nové právní analýzy, které hovoří jasně. Na verdikt si však budeme muset, zdá se, počkat. No a na příště by se mohly pod krkem chytit třeba pražská a plzeňská Viktorka. Ta naše liga je stejně bezva.