Můj minulý víkend

Veřejnost dnes v aktuální publicistice očekává spíše náměty peněžní, dopravní či zdravotnické, kdežto témata popisující prostou a neproblematickou krásu vyvolávající v člověku radostné vzrušení jsou považována za okrajová. Své blogy mám vyhrazeny pro svá čistě osobní zamyšlení, takže nemohu odolat, abych se vám nesvěřil s tím, jak nádherně jsem strávil minulý víkend.

Začalo to už pátečním večerem. Ten jsem strávil v pražském Rudolfinu, kde byl dlouho předem plánovaný koncert k uctění 85. narozeni australsko-americko-britského dirigenta Sira Charlese Mackerrase, který měl orchestr osobně řídit. Bohužel zemřel dříve, než k tomu mohlo dojít, takže v pořadu hudby největších českých skladatelů ho zastoupil jeho dávný přítel Sir John Eliot Gardiner.

Shodou okolností jsem měl lístek na stejné sedadlo, z něhož jsem pár dní před tím sledoval obnovenou premiéru němého filmu o svatém Václavovi z roku 1930. To promítání bylo podmalováno živě hranou původní hudbou Křičkovou a Nedbalovou, která mě – podobně jako celé to retrospektivní show – příliš nenadchla. Jana Machalická v Lidových novinách při jeho hodnocení použila dokonce nejostřejšího kritického rejstříku.

Následující pátek jsem tedy opět viděl plně obsazenou Dvořákovu síň. Narozdíl od minula sice nebyl přítomen ani předseda vlády, ani pražský arcibiskup, podle tisku však přišel ministr kultury Besser, který ovšem nepovažoval za svou povinnost vzdát hold muži, který pro českou kulturu a pro celou naši zemi vykonal tolik, jako málokdo jiný.

Úspěch večera tedy především záležel na dirigentu Gardinerovi. Ten také hned úvodními takty Dvořákovy předehry Karneval nás takřka zdvihl ze židlí neuvěřitelným tempem v perfektním souzvuku České filharmonie a rozbušil naše srdce i vehnal slzy do očí. To pak sice trochu volněji, ale v neustále novém nacházení nápaditosti a krás české hudby pokračovalo po více než dvě hodiny, přerušeno jen osobitými vzpomínkami osob, které Sira Mackerrase dobře poznaly. Vnitřní rozechvění z celého toho večera mi vydrželo až hluboko do noci a byl jsem tentokrát skoro rád, že nemohu usnout.

Probudil jsem se do slunečného sobotního rána. Měl jsem domluveno, že mě moji přátelé vezmou někam do přírody, abych se mohl pokochat podzimně zbarvenými stromy. Chtěl jsem si totiž připomenout jeden z největších zážitků svého života přesně před třinácti lety. Tehdy mě v Praze oslovil muž jménem Viktor Nebeský, který měl ze svého emigrantského bydliště v Montrealu kontakt na české krajanské spolky po celé Kanadě. Nabídl mi, že zorganizuje moje přednáškové turné od Vancouveru až po Ottawu, ovšem s jednou malou výhradou – pořadatelé mi sice poskytnou zdarma noclehy a stravování, ale nezaplatí mi žádný honorář ani značně vysoké náklady na dopravu do Kanady, po Kanadě i z Kanady.

Nejsem si jist, kolik Čechů by do takového dobrodružství investovalo všechny své tehdejší úspory, já jsem však na tu nabídku panu Nebeskému odvážně kývl. Dal jsem si jen jednu podmínku, aby se to turné konalo na podzim, abych viděl onu barevnost kanadské přírody. Dva týdny jsem tam pak po kanadské zemi jezdil od západu k východu a jen jsem žasl nad tou nádherou žlutých a rudých stromů, zejména oněch typických javorů.

Chtěl jsem tedy i letos ještě vidět alespoň tu naši podzimní barevnou paletu. Jeli jsme na Konopiště a do Ladových Hrusic. Byl jsem opět nadšen a můj páteční sluchový zážitek nebyl tím sobotním zrakovým narušen. Ale přece jen trochu, protože zdravé zlato listí někde až příliš často překrývá uschlá hněď svědčící o čemsi nedobrém, co zřejmě našim stromům škodí.

Po návratu domů mi radostnou náladu nezkazilo ani přečtení delší stati ateistického filozofa Tomáše Hříbka v příloze Orientace Lidových novin kritizující nejen některé příliš dogmatické vývody papeže Benedikta XVI. z jeho nedávné cesty po Anglii, ale pozastavující se i nad tím, že náš profesor Tomáš Halík nedávno odvážně připustil pojem Boha jen jako domněnku.

Usnul jsem nad tím mudrováním a vědomím, že je lepší radovat se z velmi konkrétních věcí, jaké jsem v uplynulých dvou dnech prožil a při nichž jsem opět pociťoval dávnou moudrost písničky Voskovce a Wericha, že pro toho, kdo chce žít, je na světě plno krás a z těch krás nebe mít záleží jenom na nás.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas 6

  • Charles Mackerras autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1801/180064.jpg
  • Kanadská vlajka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/962/96133.jpg
  • Benedikt XVI. v Londýně autor: AP Photo/Matt Dunham, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1957/195663.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...