Okénko z Indie (11)

Hora vypadala blízko, ale jen do chvíle, než jsme se vydali na cestu. Po půl hodině to vypadalo, že se od nás vzdaluje a o nějakém přibližování k ní jsem začala pochybovat. Ale to už průvodce, který kráčel kus přede mnou, máchal rukama, že všechno je OK, a tvářil se přitom naprosto klidně. Jenže tady jsou nějakým zázrakem klidní úplně všichni, zatímco já jsem nemohla popadnout dech. To byl však jen začátek. Prudce stoupající stezka byla posetá kamením, některé jen tak balancovaly, jak je sem dovlekly proudy vody při nedávných lijácích a zatím se napevno neuchytily.

Když jsem za úsvitu prošla zadní brankou ašrámu a vydala se první stezkou ve směru hory, šlo mi to zvesela. Říkala jsem si, že tam přece vyšlapu sama. Pak jsem bloudila spletí stezek, které ukrývaly vzrostlé křovináče a nevěděla, jak se odtud vymotat a když jsem zahlédla Kumara, jak tam sedí a vyhlíží první turisty, neváhala jsem. Kumar byl také rád, alespoň jeho úsměv to naznačil. Anglicky neuměl, ale prozradil mi jméno. A taky cenu, za jakou mě na vrchol dovede. Nejdříve chtěl hodně, potom slevil, a když řekl dvě stě, vykročili jsme.

Vrchol hory Arunačály byl fakt parádně strmý, a když pominul zplodinový zápach velkoměsta a paprsky nade mnou začaly připalovat a komáři bzučet, začala jsem pochybovat, že tam vylezu. Ašrám, který postavil Sri Ramana Maharši přímo pod horou, obývají poutníci a zvědavci po celý rok. Povětšinou volí nenáročný způsob, jak se Arunačále poklonit. Úplněk přiláká do města davy lidí, a ty pak krouží kolem hory. Ale pouze dole pod ní. Pohled z vrcholu stojí určitě za to, obzvláště pro všechny, kteří se ve městě Thiruvannaamalai ocitnou.

Když mi Kumar opakovaně naznačil, že se mám vydýchat, zatímco on dýchal tiše a plynule, byla jsem vděčna za jeho pochopení. Ale jen co uplynulo pár vteřin, už jsem mu koukala na záda. Šel nalehko, žádnou vodu, žádné jídlo. A taky žádnou obuv. Našlapoval tím svým kamzičím krokem a dýchal pořád stejně, přesně tak, jako já, když si vykračuji po rovině. Ještě jsem si lokla z lahve zteplalé vody a pokropila obličej, ale to už byl můj průvodce ztracený někde v křoví, jehož tady bylo všude habaděj.

Terén byl drsný, ty ostré kamínky a suché klacky, co mi křupaly pod nohama, jsem občas pocítila i přes podrážku tenisek. Kumar se netvářil, že by jeho bosé nohy také něco cítily. Stoupání bylo strmé, lezla jsem po čtyřech, protože po dvou jako Kumar jsem se vzpřímeně neudržela. Když se zastavil, koukal, co jsem za nemehlo, a když jsem ho došla, zase udělal to gesto „OK, všechno je OK“. Tím mě povzbudil, ale jen pro tu chvíli, protože už o pár metrů dál jsem opět odpočívala. Kumar se otočil a pokračoval tím svým tempem vzhůru. Stoupalo se mi špatně, musela jsem našlapovat jen na vybrané kameny, které mi ukazoval Kumar. Byl už jen dva kroky přede mnou, ale i tak jsem ztrácela sílu se na ten správný kámen soustředit. A když jsem namísto něho stoupla na ten bližší a sympatičtěji vyhlížející, tak se pode mnou zakymácel a já upadla. Kumar opět použil to své „OK?“ a sestoupil níž a jen mi ukázal na kámen sice nesympatický ale správný.
A jak jsem tam tak vysíleně seděla, vzhlédla jsem k vrcholu. Musela jsem zaklonit hlavu, abych ho viděla. Skalní převis nám jen tiše oznamoval: „chce to obejít.“

Na cestě k vrcholu stál přístřešek – pár dřevěných kůlů, na nich suché haluze a cáry igelitů, které chránily někoho uvnitř. Ten, když se objevil i s pozdravem, ukázal na moje boty: „Nahoru můžeš jen naboso.“ Otočila jsem se, abych k vrcholu opět vzhlédla, ale to už mě Ája ujišťoval, že je to kousek, 300 metrů, a že to přece zvládnu. A ty moje boty, ty musím fakt tady odložit, protože bůh Šíva by se zlobil. Snažila jsem se jej přemluvit, že by se Šíva určitě nezlobil, ale to už mi Ája objasňuje, že mé podrážky jsou plné negativní energie z toho našeho civilizovaného světa. A pak omluvně přidal, že by se Šíva zlobil i na něj, že si neplní povinnosti a pouští lidi s botami k vrcholu, když on bůh si to nepřeje.

Ten zbývající úsek mi trval hodně dlouho a hodně jsem při tom křivila svůj výraz tváře. Ája mě povzbuzoval, že Šíva ze mne bude mít radost, ale když jsem stála na vrcholu, Šíva nikde. Jen rozlehlá placka, pokrytá vrstvou sazí ze všech těch ohňů, které se tady při slavnostech Hinduistů pořádají. Posadila jsem se na okraj skály hned vedle Áji, šlápoty boha Šívy tam byly s námi. Celé okolí zaplnil úžasný klid, ani ptáci sem nezalétli. A pro ten zvláštní zvuk ticha to úmorné šplhání stálo za to.

  • Průvodce Kumar autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205924.jpg
  • Hora Arunačála pohledem z ubytovny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205918.jpg
  • Cesta k vrcholu hory Arunačála autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205915.jpg
  • Hora Arunačála z nádraží městečka Thiruvannaamalai autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205921.jpg
  • Otisky boha Šívy na vrcholu hory Arunačála autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205923.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...