Nazar – talisman i turecké štěstíčko

Nazar je krásné modrobílé oko, které chrání před zlem každý turecký dům, ale i mnohé v cizině, protože je těžké odolat jeho šarmu a všudypřítomnosti. Najdete ho na zdejších trzích, stáncích, v obchodech, autobusech, autech, taxících, dvorech, domech, restauracích, fast foodech, hotelech, plážích, zkrátka skutečně kdekoliv.

Lidé se odjakživa snažili chránit před různými osobními a společenskými pohromami a to všemi možnými způsoby. U nás říkáme, že je oko bránou do duše, má ovšem i jinou moc – vidíme-li nepravost, je odhalena, vidíme-li zlo, víme o něm a můžeme jej napravit nebo se o to pokusit. Vidět něco znamená o tom vědět. Boží oko je mocný faktor určující chování věřících.

Různé podoby božího oka se vyskytují v četných kulturách napříč kontinenty, v křesťanství, židovství, islámu, v budhistických i hinduistických kulturách. Snadno si vybavíme staroegyptské oko boha Usira/Osirise nebo oko na vrcholku pyramidy zobrazené na dolarových bankovkách. Existuje i víra, že každý člověk má třetí oko, které vidí i bežně nepostřehnutelné.

Slovo nazar má arabský původ a znamená pohled. Pro šamanistickou turkickou společnost byl nazar okem Boha Nebe, vládce dobrých sil, jehož oči byly azurově modré. Věřilo se, že když Bůh Země nebo jemu podřízené zlé síly na někom uzří oko Boha Nebe, stáhnou se a této osobě neublíží nebo přijmou svůj úděl a neúspěšně zaútočí s vědomím, že jejich zlo se obrátí proti nim samotným. Princip ochrany i pomsty. Kdo jinému jámu kopá…

Nazar je talisman, amulet. V Turecku je prvním dárkem pro novorozeně z kterékoliv sociální vrstvy a musí ho mít doma každá rodina. V minipodobě několikamilimetrového korálku ho dostanete připnutý na balení dárku, na tašku s koupenými suvenýry, na kytici květin. Koupíte ho v různých velikostech, jednoduchý či různě dozdobený a zasazený do rámečků, úpletů, závěsných kompozic a dalších motivů, jako součást dražších šperků i běžnější bižutérie, ozdobnou dlaždičku nebo se můžete rozhodnout pro sáček se stovkou zavíracích špendlíčků s navléknutým očkem pro všechny své zákazníky nebo známé.

Mnoho lidí dnes tvrdí, že na sílu takových symbolů nevěří, ale nadále je používá (nosí, vlastní apod.), aby zachovali tradici nebo „pro štěstí“. Amulety všeho druhu bývají projevem naděje a snahy vidět v zivotě to pozitivní. Modrá barva stejně jako červená chrání před uřknutím, tedy před nepřízní osudu. Bývá součástí tradičních vzorů lidových výšivek i maleb. V středomoří se s ní setkáme i v podobě na modro natřených zdí, modrých vrat, dveří, okenic. Zda je to ochrana před zlem nebo před hmyzem (modrá prý skutečně odpuzuje jeho nepříjemné druhy a drobné plazy), nevím. Možná obojí.

Nazar je po staletí tradičně skleněný. Věří se, že když se skutečně silná negativní energie a síla nazaru střetnou, amulet sice zlo odvrátí a zruší, ale pukne, rozbije se. A skutečně, nazar se někdy rozpadne na kusy jen tak, zdánlivě bez příčiny. Dobré potvrzení staré víry nebo kvalita skla? Představa, že ode mne odvrátil hrozící pohromu, o které jsem neměla tušení, je lákavá – cítím se zachráněna. A je příležitost pořídit si nové očko, vybrat si jiné a obměnit tak doplňek nebo ozdobu, do které byl zasazen – další příjemnost. Rozbitý nazar se musí za každou cenu vyhodit, protože z něj vytéká a vyzařuje negativní energie, kterou zachytil.

Výroba nazaru nebo nazar boncuku (čti bondžuk, turecky korálek) se dodnes řídí tradičními postupy, má svá pravidla. Jejím hlavním centrem jsou sklárny v Izmirské provincii.

Někdy má v Turecku modrookost i trochu jiný rozměr. Stejně jako v dalších dnes muslimských státech někteří stále věří, že modré oči přinášejí neštěstí, že vás jejich pohled uřkne. Znala jsem tuto pověru z krásné francouzské pohádky Azur a Asmar, kde modrooký Azur musel v arabské zemi chodit se zavřenýma očima jako slepý, aby nebyl zabit jako nositel zla. Původně jsem si myslela, že je to už jen minulost, ale nedávno jsem vešla s modrookou kamarádkou do malé ankarské kavárničky a jeden pětačtyřicátník se při pohledu na ni okamžitě schoval za časopis, který četl a držel ho před svou tváří po celou dobu, než urychleně zaplatil a odešel. Asi u sebe neměl nazar.

Nazar je nejčastějším suvenýrem, který si z Turecka turisté odvážejí – pro sebe, pro své příbuzné a přátele. Je to takové malé turecké štěstíčko, amulet, naděje, kterou tato země vyváží pro radost sobě i ostatním.

  • Oko na dolarovce autor: Margarita Troševa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2544/254376.jpg
  • Různé podoby nazaru autor: Margarita Troševa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2544/254398.jpg
  • Trh s nazary autor: Margarita Troševa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2544/254397.jpg
  • Horovo oko autor: Margarita Troševa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2544/254374.jpg
  • Strom ověšený nazary autor: Margarita Troševa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2544/254378.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...