Jak jedna smlouva změnila Německo

Když jsem před několika lety projížděla německým venkovem, nestačila jsem počítat všechny malé bufety s kebabem nebo turecké restaurace. Jednou to byl Istanbul kebab, jindy Ankara nebo Adana kebab. Jména restaurací napovídala, odkud jeho majitel pochází. Všechny měly společný původ v Turecku. Když se člověk dočte v novinách, že v Německu dnes žije zhruba 3 miliony Turků, sice to působí jako velké číslo, ale ve skutečnosti mu to nic neřekne. Až osobní zkušenost lidem otevírá oči.

Teď je to 50 let, kdy Turci houfně začali do Německa přijíždět. Kvůli výročí podepsání vzájemné smlouvy obou států, která umožňovala příjezd prvních tureckých dělníků do německých měst, zavítal do země i turecký prezident Abdullah Gül. V prvním roce platnosti této smlouvy přijelo do Německa za prací přes 7000 Turků. Turecko se tehdy potýkalo s obrovskou nezaměstnaností a byla to jeho vláda, kdo Evropě svou levnou pracovní sílu nabídnul. Příjezd stovek mužů do nové země zachytily i fotoaparáty, turecké historické časopisy jim letos u příležitosti výročí věnují prostor a připomínají příběhy plné nadějí. Smlouva mezi Tureckem a Německem měla původně platit na dva roky, pak se počítalo s tím, že se dělníci, tzv. gastarbeitři vrátí domů. Jenže německé firmy si najednou neuměly svůj provoz bez mladých tureckých rukou představit a smlouva se prodloužila. Turků v Německu přibývalo každým rokem, bylo ale i několik vln, kdy se ve velkém vraceli domů za svými rodinami.

Před několika měsíci jsem o tématu natáčela rozhovor s paní Gülfiye. Její otec pracoval ve Frankfurtu, přijel v první vlně v roce 1960. Když jí bylo pět, přestěhovala se rodina za ním. V Německu chodila do školy, našla si práci a vedla spokojený život. Jenže když jí bylo 19, rozhodli se rodiče vrátit se zpátky. Podle paní Gülfiye rodiče využili toho, že Německo nabízelo kvůli vlastním problémům s nezaměstnaností Turkům finanční bonusy, pokud slíbili, že se nadobro do své země vrátí. Jejich dcera byla tehdy ještě svobodná a turecké tradiční fungování rodiny nedovolilo, aby zůstala sama v Německu. Musela se narozdíl od svých dvou bratrů, kteří s radostí zůstali v Německu, vrátit. Dodnes toho lituje, říkala mi ve slzami v očích. Když se vrátili tehdy v 70. letech do Turecka, byl to podle jejích slov šok. Oproti úhlednému a čistému Německu, nebyly v její vlasti ani asfaltové cesty. A bylo Turecko vůbec její vlastí? Rodina sice mezi sebou mluvila turecky, dodržovaly se tam i turecké tradice a všechny spojovalo i náboženství. Ona sama ale měla přátele hlavně mezi Němci, ráda chodila do školy a později i do práce, tehdy ještě podle ní žádný problém mezi oběma národy nepanoval. Měla kamarády křesťany a nikdo se jí neptal na to, proč je muslimka a jestli chodí do mešity.

Problém Turků v Německu je zajímavou kapitolou i pro Turky žijící v Turecku. Pokud Němci nemají Turky zrovna v lásce, stejně to platí o „německých Turcích“ v Turecku. Pokud se v ulicích tureckého města objeví auto s německou poznávací značkou, Turci jen ohrnou nosem a povzdechnou, no jo Němčouři jsou zase tady. Možná je v jejich tónu závist, že právě oni žijí v lepším světě, v Německu, možná je to pohrdání nad tím, že utekli za lepším a snadnějším životem, a teď při každé návštěvě domoviny dávají najevo svou nadřazenost a lepší finanční postavení. Mladých Turků, kteří se vrací do země svých rodičů, je přitom podle německých statistik stále víc. Chtějí vyzkoušet život mezi Turky, tedy lidmi, za které jsou celý život společností považovaní, i když oni sami se například cítí být více přirozenou součástí německého státu. Podle některých díky svému vzdělání a jazykovým znalostem mohou najít v Turecku více uplatnění a hledají snadnější cesty k úspěšné kariéře.

Mnoho německých politiků by možná uvítalo ještě větší odliv své nejpočetnější menšiny. Už loni přiznali v čele se svou kancléřkou, že problém s multikulturní společností je větší, než si doposud mysleli. Nikdo si před 50 lety nedokázal ani ve snu představit, jak jedna smlouva naprosto změní tvář Německa a potažmo celé západní Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...