Kurdský problém Turecka – co dál?

Během týdnů, co mi tu vycházely příspěvky o kurdském problému Turecka, se věci vyvíjely dál. Zvýšil se počet obětí, a to na jedné i na druhé straně. Politici různých stran se nemohou domluvit na způsobu boje proti teroristické PKK. Jedni trvají na parlamentní komisi, další by se soustředili na zahraniční zkušenosti při řešení konfliktů tohoto druhu (Británie, Španělsko), třetí (nacionalisté) jakýkoli kompromis nazývají zradou.

Na veřejnost se dostala videonahrávka ze srpna letošního roku, na které se deset poslanců za BDP srdečně zdraví a objímá s činiteli PKK. Na jejím základě požádala vláda parlament o zbavení těchto poslanců imunity, aby byli stíháni za podporu teroristické organizace. Prezident naopak tento krok nepovažuje za moudrý s tím, že naruší možnost dalšího dialogu.

Současný šéf PKK Murat Karayılan v odpovědi na výzvu premiéra ke složení zbraní prohlásil, že PKK vzhledem ke složité situaci na Středním východě o ničem takovém neuvažuje („Kdyby nebyli syrští Kurdové ozbrojeni…, byli by dnes ve velmi špatné situaci,“ řekl.)

Dvouměsíční hladovka nejprve několika desítek, pak až stovek vězňů a na konci i některých poslanců za BDP, měla tři požadavky - konec Öcalanovy izolace, při které mu delší dobu nebyl umožněn styk s právníky, legalizaci kurdštiny u soudu a výuku všech předmětů v kurdštině pro kurdské děti. Nakonec byla ukončena až po výzvě samotného Öcalana. Pravděpodobně se tak stalo na poslední chvíli, někteří stávkující byli už v kritickém stavu a úmrtí kohokoliv z nich by možná způsobilo další eskalaci konfliktu.

Přestože předseda vlády svým kategorickým způsobem jednou dokonce prohlásil, že žádná hladovka není a jedná se jen o velkou show, vláda přece jen podnikla kroky k legalizaci kurdštiny při soudních jednáních. Kurdština už zdaleka není ignorována oficiálními institucemi. Státní jazykovědný ústav pracuje na slovníku kurdského kurmanci, který má vyjít v příštím roce.

10. října vyšla pravidelná zpráva Evropské komise o Turecku. Ocenila přípravu nové ústavy, která může přispět k řešení konfliktu, zohlední-li menšinová práva. Kritizuje však i nadále používání vágní definice terorismu zakotvené v tureckém zákonodárství k plošným zásahům, což vede k nedodržování práva na svobodu a bezpečí, na spravedlivý soud, na svobodné vyjadřování a sdružování. Označila řešení kurdského problému za klíčovou zkoušku pro tureckou demokracii.

Co bude dál? To ukážou příští měsíce, příští roky. Teď je však vhodná doba, aby se vláda, která v čele s AKP už projevila dobrou vůli, aktivněji věnovala řešení menšinových práv v legislativě, začala konstruktivně jednat s legálními zástupci kurdské menšiny a aktivně informovala tureckou veřejnost o potřebě a možnostech řešení, o zahraničních zkušenostech a modelech multietnických společností, o opodstatnění reforem zacílených na rovnoprávné postavení Kurdů/menšin apod.

Většinové populaci je třeba účinně vysvětlovat, že převažující část kurdského hnutí nemá za cíl konfrontaci ani oddělení od státu, nýbrž zrovnoprávnění ke spokojenosti všech včetně práva na vzdělání v mateřštině (mluví jí miliony občanů Turecka), změn diskriminačních zákonů a na nich založené politiky, větší decentralizace moci v zemi, kde většina provincií má stejné zájmy. Také je potřeba změnit volební zákon, určující hranici 10 % volebních hlasů pro vstup do parlamentu, nad kterou se právě kurdské politické subjekty většinou nedostanou.

Do příštích prezidentských voleb je poměrně daleko, je tedy čas uvést vše do pohybu směrem k pozitivním výsledkům beze strachu z případného dlouhodobého poklesu preferencí. Potenciál k tomu je. Jedinečné možnosti na léta dopředu poskytuje probíhající práce na změnách turecké ústavy. Kromě toho je tu silná osobnost premiéra Erdogana, který by měl rád rozhodující hlas v regionu a u kterého se předpokládá, že bude v roce 2014 kandidovat na prezidenta. Vyřešení největšího vnitropolitického problému by mu přidalo na důvěryhodnosti a síle, zejména v jinak dnes dost nestabilním regionu. Turecko zde má celkem stabilní pozici, udržuje dobré vztahy s vůdci iráckých Kurdů a Sýrie ani Írán se s ním do otevřených konfliktů pouštět zjevně nechtějí. Jako předseda vlády má Erdogan prostředky i moc, jako případný prezident by mohl pak věci posunout ještě dál, protože od příštích voleb začne v Turecku fungovat prezidentský systém. Kromě toho zde existuje společenská potřeba dohody s kurdskou stranou. Lidé jsou již unaveni vleklým konfliktem a drceni zprávami o dalších a dalších obětech. Je třeba také zapracovat na zvýšení důvěry kurdské veřejnosti v dobrou vůli a akceschopnost vlády ohledně menšinových problémů.

Teprve po vyřešení těchto otázek a za takto vzniklé nové situace a nových podmínek lze přistoupit k jednáním o odzbrojení PKK. Jednoduché to jistě není, ale možné ano.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...