Rock 'n' roll nás přežije

O klasickém rock and rollu lze dnes mluvit už jako o kmetu. Jeho zlatá léta byla padesátá, ale první „houpavé“ rock 'n' rollové písně zněly v USA již v polovině čtyřicátých let. Tvrdost jim dodali interpreti, jako byli Elvis Presley, Bill Haley, Little Richard, Chuck Berry nebo Fats Domino. K nám exploze rock 'n' rollu dolehla až koncem padesátých let, ale nejméně celé další desetiletí (spolu)formovala hudební vkus mladé generace. Dnes už legendární české rockové skupiny Sputnici, Crazy Boys, Mefisto, Olympic či jejich zpěváci Miki Volek, Pavel Sedláček a Pete Kaplan byli trnem v oku tehdejším komunistickým kulturtrégrům, kteří je všemožně šikanovali a předpovídali jim brzký zánik. Tato (ani jiná) komunistická proroctví se bohudík nenaplnila a rock 'n' rollová klasika v Česku po více než půl století nejen žije, ale dokonce vzkvétá.

Minulý pátek se o tom přesvědčila skoro tisícovka návštěvníků rockového gala koncertu v pražském Radiopaláci. Akci pořádala Síň slávy českého rock 'n' rollu a měla to být „největší show“ tohoto druhu od r. 1948. „Děti rock 'n' rollu“, jak publikum oslovil moderátor pořadu Vašek Kotrch, opravdu zažily cosi jako vánoční rockový svátek. Před „našlapaným“ sálem a rockově pulsujícím parketem zazářily hvězdy minulého i současného rocku, počínaje legendárním Cadillacem a konče perfektní „haleyovskou“ kapelou The Fireballs z Brna nebo klatovskou skupinou The Shower. Po pěti desetiletích od doby, kdy byl Radiopalác českým kultovním stánkem rock 'n' rollu, tu opět duněly nesmrtelné hity jako Long Tall Sally, Rock Around The Clock, Rip It Up, Sweet Little Sixteen, Tutti Frutti nebo Lucille.

Součástí večera bylo i slavnostní uvedení Sputniků do Síně slávy českého rock 'n' rollu. Původně studentská skupina Sputnici hrála od r. 1958 své i převzaté písně nejčastěji s českými texty Eduarda Krečmara. Ten také v Radiopaláci přebíral symbolické ocenění spolu se zpěvákem Tomislavem Vašíčkem, který ze sputnického repertoáru pohotově „vystřihl“ Psoptáka a Krvežíznivého raka. Sputnici jsou po Cadillacu, Mefistu a George & Beatovens teprve čtvrtou skupinou v Síni slávy; zpěváků naopak síň hostí už dvanáct: kupř. Pavla Bobka, Mikiho Volka, Pete Kaplana, Pavla Sedláčka, Petra Jandu či Viktora Sodomu.

Vedle klasického RnR soundu zněly Radiopalácem i zajímavé modifikace, např. venkovanský styl rockabilly v podání skupiny Slapdash, vycházející z boogie woogie a hillbilly music, což byla hudba horalů z odlehlých končin východních Spojených států. Příbuzná strana rockového spektra byla zastoupena skupinou St. JOHNNY & The Sinners, hrající pro změnu west-coast jump blues s vynikajícím Charliem Slavíkem na foukací harmoniku.

  • St. JOHNNY & The Sinners autor: Ferdinand Peroutka, zdroj: Ferdinand Peroutka
  • Tony Škrášek autor: Ferdinand Peroutka, zdroj: Ferdinand Peroutka

Prim u publika (ze 70 % pamětnického) ovšem hrál hutný zvuk „starých pák“ ze Sedláčkova Cadillacu s bubeníkem Václavem Kroupou či Mefista s baskytaristou Pavlem Chrastinou, saxofonistou Mílou Růžkem a zpěvákem Jiřím „Bíbrem“ Šimákem. S Cadillacem si zazpíval i nepřehlédnutelný showman Tony Škrášek z pražské kapely Rock And Roll Gang, tentokrát v pečlivě ocvočkované kožené kreaci Route 66. Mezi dalšími výtečnými interprety starého dobrého RnR lze ještě jmenovat „litoměřického Elvise“ Rosťu Pechouška nebo klávesistu a zpěváka Jiřího „Šlupku“ Svěráka, který s Cadillacem zdařile interpretoval rockového Ray Charlese. Nemenší aplaus měli „zrevitalizovaní“ George & Beatovens s rockovým nestorem Karlem Kahovcem a skvělými muzikanty Stanislavem Staňkem (kytara) a (z Cadillacu půjčeným) Vladimírem „Boryšem“ Seckým (saxofon). Ti zde také pokřtili své nové CD s příznačným názvem „Rock 'n' roll tady bude, i když my už tady nebudeme“.

Toto zbožné přání se sice hezky proklamuje, ale jaká doopravdy bude budoucnost módního fenoménu RnR, záleží právě na lidech. Jak říká Václav Kotrch, zatím je to pořád koníček hlavně pamětníků a jen v menší míře nových nadšenců. Ale nic není ztraceno: rockovou kontinuitu a generační střídání navozuje drive mladých hudebníků, často konzervatoristů – např. ve skupině The Fribbles nebo The Fireballs – kteří kromě profesionálních výkonů v Radiopaláci předvedli, že hrají s chutí a protože je to opravdu baví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...