Proč New York

To víte, že jsem přemýšlel, proč mě to tak táhne do New Yorku. Připadá mi to až trapné. Jiní jezdí na dovolenou k moři, já do města - dokonce jednoho z největších na světě. Nikdy jsem nebyl v Berlíně, nikdy jsem nebyl v Krakově ani v Linci nebo v Lipsku, zato v New Yorku jsem už potřetí! Proč? To jsem takový blbec, že mi nestačí Zakyntos nebo Kréta?

Myslím si, že za to můžou rozhledny. Natočil jsem o nich kdysi s panem Munzarem legendární seriál Rozhlédni se, člověče. Nejen, že jsem se jich tím seriálem nezbavil, naopak, zřejmě jsem se k rozhlednám navždy připoutal. 

A teď to mám, musím za nimi jezdit po celém světě. A tam, kde jich je hodně, často.

Víte, kde jsem strávil své 55. narozeniny? V Paříži na Eifelovce. Víte, kam jsem se vypravil aspoň na tři dny, jen abych tam byl? Do Dubaje na nejvyšší věž světa - Burj Khálifa. No a New York vnímám jako jedinečné město plné rozhleden.

Tady se jim samozřejmě neříká rozhledny, ale skyscrapers - drápy nebe, po našem mrakodrapy. Ale jen já vím, že jsou to prostě rozhledny, dokonce obydlené rozhledny. 

Jako Neameričan, turista, přivandrovalec, bloudím podél mrakodrapů. Zakláním hlavu a fotím. Vidím ty tisíce oken každého z nich, ale neznám v New Yorku nikoho, kdo bydlí výš než v šestnáctém patře (tam totiž bydlíme my). Ale kdo bydlí v domech, které lemují na samé špičce Manhattanu Baterry Park? Jsou to domy o padesáti a více poschodích. Ptal jsem se Čechů, které tu znám, ale nikdo z nich nikoho z těch vysokých a zřejmě velmi drahých bytů nezná. 

A tak jsem odsouzen snít o tom, jaké to tam nahoře je. Ostatně podobnou situaci znám i z Prahy. Když jsem s Viktorem Preissem natáčel seriál o pražských věžích, Praha, město věží, taky jsme narazili na vrcholky, kam nás jejich bohatí majitelé nepustili. 

Některé, zejména ty starší mrakodrapy, mají na svém vrcholu postaveno něco jako malý zámeček. I se zahradou. Optimální by bylo vzít si za 200 dolarů dole na Manhattanu vrtulník a obletět to. Takto jsme s panem Munzarem oblétávali v Čechách rozhledny. Už jsem se k tomu i chystal, ale počasí nám to nedovolilo - vrcholky mrakodrapů zmizely v mracích. Ale jakmile vyjde zase slunce, vezmu foťák a kameru, obletím ty mrakodrapy a nafotím jejich vrcholky pěkně z blízka.

Samozřejmě, že existuje nádherná kniha na téma New Yorku z výšky. Prohlížel jsem si ji v Guggenheimově galerii. Stojí 60 dolarů a musím se podívat, jestli ji nemají někde levněji. Mimo to, že je docela drahá, je velká a těžká! Ale je v ní o newyorských mrakodrapech všechno.

Točit a fotit mrakodrapy ze země je jedna velká marnost. Prošel jsem celou Broadway a hlavu jsem si mohl ukroutit. Jsou to tak obrovské stavby, že se do žádného objektivu nevejdou. Dojem z jejich monumentálnosti je nenafotitelný. Zlaté malé české rozhledny. Zlatá malá drobná česká Praha a její věže a věžičky.

Ale New York je specifický, New York není Amerika. A jak tak píšu, za oknem našeho 16. patra vysvitlo slunce. Rychle končím a vzhůru do města, ať si ještě chvíli mohu zpívat: U nohou mi leží New York plný věží!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...