Praha se v těchto dnech stala centrem veřejnoprávních médií

Praha – Jaká je role televizního zpravodajství v současném světě médií? Na tuto a další otázky odpovídají v těchto dnech zástupci veřejnoprávních televizí v Praze. „Jsme rádi, že všichni zpravodajci z Evropy a ze světa se objeví v Praze a možná se od nás i něco naučí,“ řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Konference, kterou spolupořádá Česká televize pod hlavičkou Evropské vysílací unie (EBU), ukazuje, co je technicky možné, a přináší inspiraci ostatním. Česká televize předvedla své povodňové zpravodajství z loňska i virtuální studio. 

Video Praha se v těchto dnech stala centrem veřejnoprávních médií
video

Praha se v těchto dnech stala centrem veřejnoprávních médií

Konference News Assembly je určena zástupcům redakcí zpravodajství členských organizací Evropské vysílací unie EBU. Česká televize na ní představí dětské veřejnoprávní zpravodajství a v sekci „Best practices“ i projekt povodňového zpravodajství stanice ČT24. „Zpravodajský kanál ČT24 je unikátní i v evropském srovnání, je to jeden z nejúspěšnějších zpravodajských kanálu na světě,“ upozornil Dvořák.

Zpravodajství se připravuje i pro děti

Kromě zpráv pro dospělé jsou letos součástí konference zprávy pro ty nejmenší. Nizozemská verze českých zpráviček ukázala, že se děti dají zapojit i do předvolební debaty. Politiky posadila do lavic. „Politika může být nudná, pokud ukazujete jen mluvící hlavy, ale my se snažíme děti aktivně zapojit,“ řekl šéfredaktor nizozemských zpráv pro děti Ronald Bartlema.

Dětské zprávy nizozemské televize
Zdroj: ČT24

Cenný pohled pak nabídli ti, kterým jsou právě dětské zprávy určeny. Šestnáctiletá Adéla Dobešová z Příbrami je sama v týmu školní televize. „Nejzajímavější bylo, že jsem viděla, jak si dospělí myslí, že my vnímáme zpravodajství a mají v tom naprostou pravdu,“ zhodnotila studentka.

Do Prahy se tento týden sjíždí 600 novinářů z celého světa a k veřejnoprávním médiím se koncem týdne připojí kolegové z komerční sféry, dorazí zástupci CNN i Sky News, ale taky Al Jazeera a AL Arabia. Setkání News Xchange je zaměřeno na sdílení nápadů, zkušeností a příležitostí v mezinárodním kontextu zpravodajství a probíhá od 12. do 14. listopadu na pražském Žofíně.