Vítejte v KLDR, zemi omezených možností!

Praha - Kupte si na památku rozkvetlou kimčongilii za šest dolarů a zas někdy přijeďte. Rádi vás provedeme naším skanzenem, ale držte se průvodce za podolek. Nikdy totiž nevíte, na co můžete mimo cestu šlápnout nebo co může šlápnout na vás. Může se zdát, že nemáme snad žádné mimické svaly, ale není to tak. Jsme na povel spontánní a šťastní a moc nás zajímá, jak se vám líbí počasí v Pchjongjangu. A viděli jste už v našem muzeu oddělení americké agrese?

Účastníci zájezdu ve skanzenu mohl by znít podtitul dokumentu Lindy Jablonské, která se přidružila k šestidennímu zájezdu jedné české cestovní kanceláře do Severní Koreje. Do jedné z posledních zemí, kde komunistický experiment ještě neskončil.

Jablonská do lidově demokratické republiky nejela s cílem dělat revoluci. Moc dobře si ona i ostatní účastníci zájezdu uvědomovali, že překročení čáry pravidel by odnesli především jejich korejští průvodci (pan „čé“, pan „ó“ a paní Kim). Ti za šest dní do vlaku směr Západ nasednout nemůžou.

Až do konce Jablonská navíc netušila, jestli jí celníci natočený film neztopí. Do KLDR nemají totiž turisté povoleno brát si videokamery (ani mobily nebo GPS). Tentokrát ale Korejci přimhouřili oko. Jak je to možné, se nemá cenu ptát. Prostě proto. „Čím víc turistů přijede do Pchjongjangu, tím víc si budeme rozumět,“ vysvětlila účastníkům zájezdu paní Kim.

Účastníci zájezdu v říši divů a před zrcadlem

Režisérka se ještě v Praze rozhodla, že hlavním tématem filmu bude pohled turistů na iluzi, na „unikátní zoologickou zahradu“, jejíž prohlídku jim Severokorejci přichystali. Dokument začíná na letišti před cestou do KLDR a končí odjezdem z Pchjongjangu. Jablonská jen snímá reakce účastníků zájezdu, netříští je komentáři historiků nebo politologů, a výsledný dojem z filmu je opravdu silný. To, co vidíte, je tragikomické. A fascinující ve své absurdnosti. Tak nějak zmateně se musela cítit Alenka, když spadla do králičí nory.

Důvody těch, kteří se zájezdu zúčastnili, byly různé: touha po dobrodružství, nostalgické vzpomínky, ze kterých se lze bezpečně vrátit, nebo zvědavost, jak by to bylo, kdyby. Nejvíc konfrontace se severokorejským světem zasáhne – nebo své pocity rozhodně projevuje nejotevřeněji – jediného cizince. Zhruba pětatřicetiletého Francouze, který se přiženil do Česka. Prozrazuje, že byl v mládí zapálený pro komunistické ideály, a střet s jejich uplatněním v praxi je pro něho opravdu silné kafe.

Jedna ruka netleská

Itinerář šestidenní „retro-sci-fi“ cesty je perfektně připravený. Při „volném“ rozchodu ve městě chodí všichni „obyčejní“ Korejci po jiném chodníku než turisté. V hotelu, kde autobus zastaví na oběd, má náhodou zrovna pěvecký sbor zkoušku oslavných písní na Kim Ir-sena. V poloprázdné studovně národní knihovny posedává opět náhodně hlouček studentů, z nichž každý se zrovna naučil jednu otázku v angličtině. Jak se vám líbí počasí v Pchjongjangu?

  • Třeba nějakou o Kim Ir-senovi? zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/702/70180.jpg
  • Severokorejská D1 ve špičce… zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/702/70184.jpg
  • A ještě snímeček na památku… Sýýýr… zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/702/70186.jpg

Většina účastníků zájezdu je na začátku cesty rozhodnuta nenechat se do sugestivního divadla, o kterém tuší, že je čeká, zatáhnout. I během pobytu si uvědomují, že se stali součástí „atrakce“, a vzbuzuje to v nich rozpaky a pocit, že se prohřešují proti nějaké vyšší morální zodpovědnosti, koneckonců i své vlastní. Ale když jejich průvodci jsou tak milí. Nakonec se většina turistů pokloní soše Kim Ir-sena v nadnadživotní velikosti, aby neurazili. A při večírku na rozloučenou si se svými hostiteli zazpívají internacionálu. Na oplátku pak paní Kim spustí „západní“ popěvek mezinárodní družby: Když máš radost, zatleskej…

Vítejte v KLDR!námět a režie: Linda Jablonská; premiéra: 26. února; rozhovor s Lindou Jablonskou

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026
Načítání...