Vánoce na vsi letos nabízejí čerstvé i sto let staré cukroví

Praha - V době, kdy rodinné předvánoční víkendy v hypermarketech zřejmě už definitivně vytlačily tiché adventní rozjímání a kdy klasické české ježíškovské Vánoce téměř bez boje vyklízejí pole Santovi s cocacolovým sobím spřežením, který se z výloh přihlouple usmívá už bezmála od října, působí jako pohlazení letošní vánoční výstava v botanické zahradě v Praze Na Slupi. Vedle klasické české vánoční atmosféry let minulých a úctyhodného množství 4000 exponátů nabídne třeba přehlídku perníků od padesátky perníkářek nebo živé stromky s originálními lidovými vánočními ozdobami.

Tradiční vánoční výstava Petra Herynka letos pod názvem Vánoce na vsi představí i vyhodnocená díla celostátní soutěže o nejlepší vánoční cukroví - pečená i nepečená a dokonce i pletená, po nichž se zaručeně netloustne.

Většina exponátů je vyrobena právě pro tuto výstavu a jsou představeny vůbec poprvé - jako například ozdoby ze sítiny. Jsou tu i předměty zapůjčené ze soukromých sbírek a muzeí, mimo jiné třeba sněhové vánoční pečivo ozdobené malými obrázky, které o mnoho let přežilo svého tvůrce, uměleckého cukráře z Vysokého nad Jizerou: mlsounům odolává už sto let.

Živý betlém tu návštěvníci sice nenajdou, zato ale betlémy z jablečných křížal, vizovického pečiva, šustí, perníku nebo keramiky, paličkovaný betlém nebo betlém ze slaného těsta. K němu si mohou přečíst krátké básničky, který živé betlémy nebo pastýřské hry kdysi provázely.

Návštěvníci se tu také například dozvědí, co to byl „muší ráj“ nebo jak fungovala domácí harfička. Přesvědčí se, že ozdoby na vánoční stromeček nemusejí být jen klasické skleněné nebo plastikové, ale například také ze slaného těsta, vizovického pečiva, jablečných křížal, slámy, pecek, korálků, drátů, máku, šišek, skořápek, kandovaného a sušeného ovoce, vajíček, krepového papíru, židovské třešně - mochyně, hruštičových tykví nebo chleba. Autorka papírových ozdob je zároveň v devadesáti letech i nejstarší vystavovatelkou.

Vánoce na vsi navazují na Herynkovy loňské Tajemné postavy adventu, předloňské Staročeské vánoce a České Vánoce v kuchyni z roku 2005. Výstava je otevřena denně do 4. ledna od 10:00 do 17:00 (na Vánoce a na Silvestra do 16:00) ve výstavním skleníku Botanické zahrady UK v Praze Na Slupi. Předvádí se tu i výroba ozdob ze šustí, korálků, slámy a jiných materiálů a některé z nich si tu lze koupit. Na „Cukrářskou sobotu“ 20. prosince bude mít volný vstup každý, kdo přinese osm kousků vánočního cukroví s receptem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 1 hhodinou

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...