Česky vyšel příběh cesty s matčiným popelem na Sibiř. V Rusku se kniha kvůli LGBT tématu nemůže prodávat

4 minuty
Česky vyšel ruský román Rána, v Rusku se nesmí prodávat
Zdroj: ČT24

Současný ruský režim neútočí jen na ukrajinskou kulturu, ale také na tu vlastní. Mezi autory, kteří jsou vytlačováni z veřejného prostoru, patří i Oksana Vasjakinová. Její autofikční román Rána se v ruských knihkupectvích nesmí prodávat. Čeští čtenáři si ale vyprávění díky překladu Aleny Machoninové přečíst mohou. Hrdinka prózy se vydává s popelem své matky napříč Ruskem.

S matčiným popelem cestuje hrdinka z jižního Ruska až na rodnou Sibiř. Dlouhá trasa představuje kostru románu, která mimo jiné zachycuje současný stav Ruska.

„A zároveň je to vyprávění o byrokracii, která je se smrtí spojená a která jako by nahradila někdejší rituály, jež člověku dovolily odpoutat se od bezprostřední bolesti způsobené ztrátou blízkého,“ říká překladatelka, rusistka Alena Machoninová.

LGBT téma vadí

Cesta do rodných míst je zároveň cestou k pochopení vlastní sexuality, ženskosti i způsobu, jak o těchto tématech dnes vypovídat. Od prosince 2022 je v Rusku zákonem zakázána propagace LGBT témat, v současnosti je proto román Rána stažen z prodeje.

„Proč se tak děje, je komplikovaná otázka. Řekněme, že je to důsledek sílícího ruského konzervatismu, obav před jakoukoliv jinakostí. Zároveň je to paradoxní, protože v době, kdy kniha vyšla, v roce 2021, i s takovou tematikou získávala prestižní domácí ocenění. Je zjevné, že Rusko mělo ještě jinou cestu, než jakou si nakonec zvolil Vladimir Putin,“ podotýká Machoninová.

Nálady, které umožnily válku

Autorka se ve svých úvahách obrací k řadě svých předchůdkyň, mimo jiné i ke spisovatelce a vězeňkyni v gulagu Anně Barkovové, kterou před několika lety také připomněl film 8 hlav šílenství české režisérky Marty Novákové. Básnířku ztvárnila zpěvačka Aneta Langerová.

Románové pasáže v Ráně se prolínají s esejistickými, přítomnost s minulostí. „Válka změnila úplně všechno, co je spojené s Ruskem, je možné, že někdo nebude chtít takovou ruskou knihu číst,“ připouští Machoninová.

„Nicméně ten, kdo se do čtení pustí, tak si všimne, že v té knize je spoustu momentů, které válku naznačovaly. Důležité je, že Rána je román, který je velmi pevně zasazený v ruské provincii, takže velmi dobře zachycuje i nálady, které tam panovaly a které umožnily i válku,“ dodala.

Na Ránu navázala Oksana Vasjakinová ještě prózou Step (Stěp) věnovanou otci, dálkovému řidiči kamionu, a devadesátým letům v ruské provincii. Závěr autofikční trilogie, román Růže (Roza), je věnován tetě z matčiny strany a jejímu boji s tuberkulózou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...