„Největší Pařížanka ze všech Britek.“ Zemřela herečka a zpěvačka Jane Birkinová

Ve věku 76 let zemřela britská herečka, režisérka a zpěvačka Jane Birkinová. Jednu z prvních rolí dostala ve snímku Michelangela Antonioniho Zvětšenina. V sedmdesátých letech se stala populárním sex symbolem, v roce 1976 hrála v režijní prvotině svého tehdejšího partnera, skladatele Serge Gainsbourga Je t'aime moi non plus. Jejich společná stejnojmenná píseň svou otevřenou sexualitou vyvolala kontroverze, dodnes je velmi populární. O zpěvaččině smrti informoval Le Parisien.

Birkinová se narodila v Londýně do rodiny herečky Judy Campbellové a velitele námořnictva Davida Birkina. Na jevišti se poprvé objevila v sedmnácti letech, jako dvacátnice si v roce 1966 zahrála ve filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina, věhlasné filmové eseji o nemožnosti uchopit objektivní pravdu.

Jejím prvním manželem byl britský skladatel John Barry, za kterého byla provdaná v letech 1965 až 1968. Právě po rozpadu jejich manželství se přestěhovala do Francie.

Největší známosti v této zemi dosáhla i díky svému novému vztahu s národní ikonou, zpěvákem a skladatelem Sergem Gainsbourgem. Birkinová a Gainsbourg se seznámili v roce 1968 – o rok později vydali píseň Je T'Aime… Moi Non Plus původně napsanou pro Gainsbourgovu expartnerku Brigitte Bardotovou. Píseň, jejíž explicitní text prokládá vzdychání Birkinové, zakázala tehdy BBC a odsoudil ji Vatikán.

Birkinová s dcerou, herečkou Charlotte Gainsbourgovou
Zdroj: Profimedia

„Nezaměnitelný přízvuk“

Birkinová a Gainsbourg byli partnery do roku 1980. V roce 1971 se jim narodila dcera Charlotte, která je známou herečkou. Oba umělci se rozešli v roce 1981.

Na svém kontě má padesátku filmů a dvacet alb včetně živých nahrávek. Inspirovala také vznik luxusní kabelky „birkinky“. Před dvěma lety utrpěla lehkou mrtvici a kvůli zdraví rušila koncerty.

V Birkinové, jež žila ve Francii od šedesátých let, země podle francouzského ministerstva kultury ztratila „nadčasovou frankofonní ikonu“. „Největší Pařížanka ze všech Britek nás opustila. Nikdy nezapomeneme na její písně, smích ani nezaměnitelný přízvuk, který nás všude doprovázel,“ sdělila pařížská starostka Anne Hidalgová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Filmem roku 2024 je Taušova Amerikánka, rozhodli kritici

Nejlepším filmem roku 2024 je podle členů Sdružení české filmové kritiky Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše proměnil tři z pěti nominací Cen české filmové kritiky. Vedle hlavní ceny získal také cenu za nejlepší režii pro Tauše a za audiovizuální počin pro Jana Kadlece. Další dvě ceny – za nejlepší herečku pro Pavlu Beretovou a nejlepší scénář pro Eugena Lišku – připadly celovečernímu hranému debutu režisérky Veroniky Liškové Rok vdovy. Filmoví kritici na slavnostním večeru v pražském multifunkčním kulturním prostoru Archa+ v sobotu ocenili šest filmů a jeden seriál.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řím otevírá návštěvníkům další kus antické historie

Římští archeologové zpřístupnili návštěvníkům další část bohaté antické historie – školu takzvaných císařských heroldů. Ti měli za úkol rozehřívat davy před velkými sportovními hrami, které se konaly na závodišti známém jako Circus Maximus. Prostory pro návštěvníky však budou otevřené jen dva dny v týdnu, a to v neděli a v pondělí.
včera v 10:00

Kainova čelist. Česky vyšla detektivka, kterou na světě vyřešil málokdo

Literární hádanka s názvem Kainova čelist vyšla poprvé v roce 1934 a od té doby se ji podařilo vyřešit jen několika málo lidem. Šanci najít řešení náročného detektivního rébusu mají i tuzemští čtenáři, protože kniha se nedávno dočkala českého překladu.
31. 1. 2025

Obraz pořízený za padesát dolarů je možná dílem van Gogha

Obraz, který si před devíti lety v garážovém výprodeji v americké Minnesotě koupil sběratel starožitností, namaloval podle vědecké analýzy impresionistický malíř Vincent van Gogh. Neznámý muž za plátno utratil 50 dolarů (zhruba dvanáct set korun), nyní se přitom hodnota díla podle webu New York Post odhaduje na patnáct milionů dolarů (362 milionů korun). Autentičnost díla musí ještě potvrdit van Goghovo muzeum v Amsterdamu, které už to ale jednou odmítlo.
31. 1. 2025

Svítící české vany upozorňují na zahuštěnost Londýna

Světelná socha českého umělce Benedikta Tolara se stala dočasným, nicméně nepřehlédnutelným exponátem londýnské finanční čtvrti Canary Wharf. Je součástí každoročního festivalu světelných instalací.
31. 1. 2025

Ministerstvo kultury zařadilo českou pivní kulturu na seznam nehmotného dědictví

Pivní kultura v České republice se dostala na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, čímž se přiblížila možnosti ucházet se o zápis na světový seznam UNESCO. Pivní kulturu do seznamu zařadilo ministerstvo kultury. Ve čtvrtek o tom informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS) a zápis stvrdil předáním pamětního listu zástupcům pivovarníků. V Česku je přes 550 pivovarů, pivovarnický sektor zaměstnává zhruba 65 tisíc lidí a za rok 2023 přinesl na daních do státního rozpočtu 29 miliard korun.
30. 1. 2025Aktualizováno30. 1. 2025

Jihočeské galerie a muzea letos nemohou žádat kraj o dotaci

O krajskou dotaci na podporu nemohou letos na jihu Čech žádat muzea a galerie zřizované obcemi ani státem. Novinka řadu z nich zaskočila, s možností požádat až o sto tisíc korun počítaly. Podle kraje ale mají města a stát dostatek peněz, aby provoz svých muzeí zabezpečily samy.
30. 1. 2025

Oscarového favorita Emilii Pérez nebere Mexiko jako dobrou reklamu

Snímek Emilia Pérez s úspěchem prochází sezonou filmových cen směrem k blížícím se Oscarům. V Mexiku, kde se příběh drogového bosse, který touží po změně pohlaví, odehrává, by z takové pozornosti měli mít radost. Ale nemají. Nepovažují totiž muzikálovou krimi francouzského režiséra Jacquese Audiarda za zrovna dobrou reklamu.
30. 1. 2025
Načítání...