Divák je chráněné zvíře, říkají bratři Formani

29 minut
Petr a Matěj Formanovi hosty Interview ČT24
Zdroj: ČT24

V Praze začal další ročník festivalu Arena, za nímž stojí bratři Petr a Matěj Formanovi. Všímají si, že si obecenstvo v postcovidové době více vybírá a spíše se chce bavit. „Divák je chráněné zvíře, a když můžete, musíte udělat všechno, abyste ho neztratili,“ říká Petr Forman. Oldschooloví – podle vlastních slov – kumštýři zároveň v Interview ČT24 přiznali, že nechtějí slevit z toho, co je v pojetí jejich divadelního světa podstatné: profesionalita, originalita a divadlo převažující nad výkony.

Lidé podle Matěje Formana neradi odkládají svůj komfort, proto jsou ochotni zaplatit za kafe o dvacet korun víc než před pandemií nebo si koupit dražší lístky do divadla. Přesto se jejich přístup k umění změnil.

„Vybírají si, nejen mezi kumštem, ale je doba, kdy se chtějí víc bavit, chtějí si něco užít,“ míní Petr Forman. „Určitě víc řeší, jestli půjdou raději do divadla, do hospody, nebo na fotbal.“ Velkým konkurentem živého umění se stala také televize a streamovací platformy, u nichž si lidé zvykli se během covidu zabavit.

Divadelníci musí více přemýšlet, jak získat pro představení publikum, pro které je divadlo jednou z alternativ. Zároveň se Formanům z některých základů ustoupit nechce. „Uvědomuju si, že je spousta představení, která lidi lákají. Jsou, nechci říct, prvoplánově zaměřená na takzvaný nový cirkus, takže vidíte více výkonu, míň divadla. Já to mám taky rád, ale prostě mám radši to, co je nakloněné k divadlu. To je náš svět,“ říká Petr Forman.

Nové technologie? Ano, ale ne na efekt

Při výběru programu pro festival Arena zmiňuje jako důležité kritérium profesionální úroveň. „Kdo dělá jakékoliv řemeslo, pozná, když je ošizený,“ nepochybuje. Pořadatel, v případě festivalu Arena bratři Formani, by měl být zárukou, že pozvaní umělci budou své řemeslo znát, i když ho tak dobře nezná publikum. „Někdy stojíte před obrazem a nevíte, proč na něj koukáte,“ připodobnil Petr Forman dobré představení k dojmu z výtvarného umění.

S tím souvisí i využití moderních vizuálních prostředků v umění. Petr Forman sebe a svého bratra označuje za „old school“, dodnes upřednostňují divadlo, s kterým mohou přijet na další štaci, rozložit kulisy a zase je složit. Nicméně rozumí, že každá generace chce hledat své cesty, poháněná zdravou drzostí. Sám se vývoji nebrání, jak dokazuje třeba inscenace Muž Dvojhvězdy, které spolupřipravil pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Scénografie pracuje s velkou projekcí.

„Pro mě umění nezávisí tolik na tom, s jakým nástrojem ho děláte, ale co do něj vložíte a jakým způsobem promlouváte k těm, kdo se přijdou podívat, ať je to divadlo, nebo jiný kumšt. K tomu nepotřebujete technologie,“ míní Matěj Forman. A pokud ano, jejich použití nemůže být „efekt na efekt“.

Stěna smrti i „divadelní věci“

Jako třetí podmínku pro pozvánku na festival Arena zmiňuje Petr Forman originalitu. „Cením si odvahy jít z komfortu do neznáma. Umění je jeden z mála světů, který může, dokonce musí, a trochu se bojím, že ne všichni to využívají,“ podotýká.

Zahájení festivalu Arena 2023
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Atraktivní podívanou letošního programu je stěna smrti, kterou dovezl stejnojmenný francouzský kolektiv Le Mur de la Mort. „To je nadstandardní tím, že jste opravdu jednou nohou u světských, ale zvedli to na určitou úroveň. Kdybych nebyl tady, tak jsem tam poosmé,“ podotkl Petr Forman v Interview ČT24 k produkci, která oživuje kdysi populární pouťovou atrakci s riskantními kousky na motocyklech kroužících arénou.

„Chci vás pozvat i na divadelní věci, protože zklamaní nebudete. Vím, že lidi dávají přednost motorkářům, ale poženu vás i na Low Cost Paradise,“ připomíná ale i další festivalový titul. V souvislosti s loňskou, tedy postcovidovou zkušeností, že lidé spíše slyší na to, o čem si myslí, že je jednoznačně nezklame.

Festival Arena na diváky čeká až do 1. července, kromě lodi Tajemství, zakotvené u pražské náplavky, se část koná i ve smíchovském sportovním centru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 17 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
24. 5. 2025Aktualizováno24. 5. 2025

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
24. 5. 2025

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...