Průkopnické zlepšováky i Raškova medaile. Počátky lyžníků v Beskydech chtějí vrátit do sportu nadšení

9 minut
Výstava přibližuje počátky lyžníků v Beskydech
Zdroj: ČT24

Vzniku lyží a jednotlivých stylů lyžování se věnuje nová výstava Ostravského muzea. S počátky lyžníků v Beskydech, jak zní i název instalace, seznamují lyže všeho druhu, saně, historické fotografie i dobové pohlednice. Autoři připomínají také první propagátory lyžování, nechybí třeba trofeje a osobní předměty českých olympioniků. Přejí si, aby výstava v návštěvnících vzbudila nadšení, které se se sportem pojilo.

Počátky lyžování v českých zemích jsou spojeny s hrabětem Janem Harrachem, který nechal na konci 19. století dovézt do krkonošské Jilemnice ski, aby usnadnil lesníkům pohyb po svém panství. Nezůstalo ale jen u využívání lyží jako praktického pomocníka, dřevěná prkénka se záhy prosadila i pro sport a zábavu.

V Beskydech první lyže nedlouho poté předvedly české a německé spolky. „Byli to sportovní nadšenci, kteří jezdili na kole a v zimě začali jezdit na lyžích,“ upřesnila Karin Raszková ze spolku Elegant, který je spoluautorem výstavy.

Průkopník Zdarsky zkrátil lyže a změnil styl

Nadšeným průkopníkem lyžování se stal tělem i duší sportovec Mathias Zdarsky (uváděn též jako Matyáš Ždárský). Pro zimní sporty se nadchnul, když si přečetl v novinách článek o expedici na norských lyžích. Nechal si je přivézt a lyžování se věnoval nejen jako nadšenec, ale snažil se ski i vylepšit.

Zlepšovací návrhy nejen Mathiase Zdarského uvidí návštěvníci i v praxi. Demonstrují je desítky historických lyží opřených o stěnu Ostravského muzea. První lyže měřily skoro tři metry, byly sice výhodné pro dlouhé pláně skandinávských zemí, ale na vysokých kopcích střední Evropy se na nich příliš lyžovat nedalo.

Z výstavy Počátky lyžníků v Beskydech
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

Zdarsky lyže zkrátil více než o metr, přizpůsobil vázání a také jízdu. Je zakladatelem takzvané alpské lilienfeldské školy, která horským terénům vyhovovala lépe než ta norská.

Až stokilometrovou rychlostí

„Když pořádal první závody, dosahoval na lyžích až neuvěřitelné stokilometrové rychlosti,“ upozornila Raszková. Své znalosti předával Zdarsky dál jako instruktor. „Vyškolil kolem dvaceti tisíc lyžníků v celé střední Evropě. Pomohl také vojákům, jak mají detekovat laviny,“ doplnila Raszková.

Technický vývoj lyží mapují na výstavě desítky sněžnic, ski, vázání, hůlek a bot, které používali v začátcích beskydští lyžníci. Pozornost je věnována mimo jiné obnovenému řemeslu výroby takzvaných jasanek, tedy dřevěných lyží. „Dělají se na nich závody i expedice za polární kruh,“ podotýká Razsková. I tyto expedice výstava přibližuje.

V interaktivní části si zájemci mohou vyzkoušet telemarkové lyžování. Na konci 19. století, kdy neexistovalo pevné vázání a lyže na sjezd, se tímto stylem dalo poměrně bezpečně sjíždět i z prudších kopců.

Z výstavy Počátky lyžníků v Beskydech
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

Olympionici Parma a Raška

Muzeum připomíná i dva úspěšné lyžníky: československé reprezentanty ve skocích na lyžích Jiřího Parmu a Jiřího Rašku. Oba dovezli medaili z olympiády, Raška dokonce zlatou. Ta je v Ostravském muzeu také k vidění.

Počátky lyžníků v Beskydech si lze v Ostravském muzeu připomínat do počátku dubna. „Naším cílem je nejen touto výstavou, ale celou činností spolku Elegant vrátit nadšení a přátelství, které bylo ke sportu vázáno. Proto je také celá tato výstava věnována spolkům a organizacím, které se zasloužily o rozvoj zimních sportů v Beskydech,“ uzavírá Karin Raszková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 11 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025
Načítání...