Zemřel herec Vladimír Marek. Devatenáct let působil v Divadle Na zábradlí

V 69 letech zemřel ve čtvrtek divadelní a filmový herec Vladimír Marek. Informoval o tom server Blesk.cz. Umělec dlouho bojoval s těžkou nemocí. Začínal jako loutkař, vrchol jeho kariéry přišel v Divadle Na zábradlí, kde působil v letech 1991–2010 a vytvořil tam přes třicet divadelních rolí.

Vladimír Marek vystudoval DAMU, léta hrál v loutkohereckém divadle Drak v Hradci Králové. Od roku 1991 měl angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, kde vystupoval třeba v Havlově Pokušení, nebo v Čechovově Strýčkovi Váňovi. Na zábradlí nehrál hlavní role, přesto byl výraznou postavou souboru, jak pod režisérem Janem Grossmanem, tak Petrem Léblem. V divadle skončil v roce 2010.

Často připravoval i vlastní inscenace. V roce 2013 měl premiéru projekt Salome, který s Markem nastudoval režisér Daniel Špinar. Marek v něm přišel s novým pohledem na Salome jako zosobnění ženské smyslnosti. Původně chtěl vyjít z romantického dramatu Oscara Wilda, nakonec si jen půjčil citace, které převedl do veršů. Některé monology proto i zazpíval. Svůj mnohostranný talent uplatnil v činohře, tanci i zpěvu, využil loutky, došlo na parodii i filmové dotáčky.

Ve filmu ho jeho zjev jako by předurčoval spíše pro záporné postavy, takovou byla třeba role mafiánského bosse v Perníkové věži. Do jedné z jeho prvních televizních rolí ho obsadila režisérka Jitka Němcová, když v inscenaci Taneční zábava z roku 1990 vyvolala v divácích iluzi skutečného přepadení televize v přímém přenosu. Po běžném ohlášení pořadu Marií Tomsovou vpadl do studia tehdy neznámý herec Marek a hlasatelku si vzal jako rukojmí. Později se sice na obrazovce objevila zpráva o tom, že nejde o skutečné přepadení, to už ale mystifikaci podlehly stovky diváků, kteří volali do televize, co se děje.

Vladimír Marek ztvárnil také množství muzikálových rolí na scénách Divadla Ta Fantastika a Hybernia. Mezi jeho nejvýraznější role patřil Šašek/Vypravěč v Johance z Arku nebo čaroděj Merlin v Excaliburu. Účinkoval i v muzikálech Cabaret nebo Kvaska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Filmový festival v Benátkách představí Otce Terezy Nvotové

Na filmovém festivalu v Benátkách se bude promítat koprodukční drama Otec. Na snímku slovenské režisérky Terezy Nvotové se podílela i Česká televize. Příběh podle skutečné události rekonstruuje rodinnou tragédii. Soutěžit bude v sekci Orizzonti (Horizonty).
před 1 hhodinou

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
před 18 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Putinův přítel Gergijev v Itálii nezahraje. Dirigentovo vystoupení zrušili

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Mělo se konat 27. července. Gergijev je osobním přítelem ruského vládce Vladimira Putina, informace o jeho vystoupení tak vyvolala kritiku. Organizátoři festivalu Un'Estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Chtěl ochutnat banán za miliony. Slavné Cattelanovo dílo opět někdo snědl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou. Banán připevněný stříbrnou lepící páskou ke zdi je součástí tamní umělecké instalace od 8. května, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.
21. 7. 2025

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
20. 7. 2025
Načítání...