Zemřela Nina Divíšková. Matka z Příběhů obyčejného šílenství i babička z Vyprávěj

Zemřela Nina Divíšková, bylo jí 84 let. Jako herečka byla spojena především s Činoherním klubem, kde se zapsala třeba jako Svatava z grotesky Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho. Hrála také v televizi, nejznámější je zřejmě její babička Běta z Vyprávěj, a ve filmu. Za roli ve snímku Příběhy obyčejného šílenství obdržela nominaci na Českého lva.

Rodačka z Brna vystudovala pražskou DAMU, kde se seznámila s budoucím manželem, režisérem a hercem Janem Kačerem. S ním a s řadou dalších hereckých osobností pak spoluvytvářela slavnou etapu ostravského Divadla Petra Bezruče konce padesátých a první poloviny šedesátých let. Zapsala se zejména rolí Káči v Drdových Hrátkách s čertem.

V  Činoherním klubu

Její divadelní život je ale spjat především s pražským Činoherním klubem, v jehož angažmá setrvala 35 let. Hrála v něm od samého začátku a zažila tak slavnou éru této svébytné scény. Nechyběla ani v obsazení těch nejoceňovajších inscenací, jako bylo Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho od Ladislava Smočka nebo Mandragora v režii Jiřího Menzela. 

3 minuty
Zemřela herečka Nina Divíšková
Zdroj: ČT24

I po odchodu z „Činoheráku“ na divadelních prknech zůstala. Mimo jiné hostovala v Dejvickém divadle  kde se po devět let vžívala do role aktivistické matky v Příbězích obyčejného šílenství. Nominována za ni byla na ceny Thálie. Autor a režisér Petr Zelenka Divíškovou obsadil i do filmové verze, která jí vynesla nominaci na Českého lva.

Babička z Vyprávěj

Film si jí začal všímat sice už v polovině šedesátých let, až do zralého věku ale většinou ztvárňovala malé nebo vedlejší role. Jedním z prvních natáčení bylo v roce 1966 psychologické drama Návrat ztraceného syna, ve kterém její manžel Jan Kačer hrál hlavní úlohu – ona sama se představila jako mladá pacientka psychiatrické léčebny. Větší prostor jí dala třeba intrikářská Otýlie v Morgianě Juraje Herze. 

Výraznější příležitosti před kamerou dostala Nina Divíšková až v posledních letech – například v už zmíněné filmové verzi Příběhů obyčejného šílenství či v komedii Anglické jahody a hlavně coby babička Běta v seriálové sáze Vyprávěj. Naposledy se její jméno objevilo v titulcích komedie Manžel na hodinu v roce 2016.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 9 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...