I jeden člověk něco zmůže. Petr Sís vypráví rodičům a dětem o Nicholasu Wintonovi

3 minuty
Petr Sís napsal knihu o Nicholasi Wintonovi
Zdroj: ČT24

Česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís napsal a ilustroval knihu inspirovanou činem sira Nicholase Wintona, který zachránil stovky dětí z nacisty ohroženého Československa. Kniha Nicky & Věra vychází anglicky v New Yorku a Londýně u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Český překlad se chystá na podzim.

Sís zpracoval příběh mladého bankéře Nicholase Wintona, jehož po příjezdu do Prahy na konci roku 1938 nenechá chladným nebezpečí blížící se války. V krátkém čase se mu podaří najít pěstounské rodiny ve Velké Británii pro ohrožené děti většinou židovského původu a zorganizovat osm vlakových souprav. Před pravděpodobně tragickým osudem tak zachránil téměř sedm stovek dětí.

Inspirativní svědectví

Se svým činem se nikomu nesvěřil, dokonce ani rodině. Do povědomí se jeho skutek dostal až díky televizi BBC, která také zorganizovala dojemné setkání s takzvanými Wintonovými dětmi.

Jedním z nich byla i Věra Diamantová (provdaná Gissingová), hrdinka z názvu Sísovy nové knihy. Její hravé a dětsky naivní vzpomínky na rodinu, rodné městečko nedaleko Prahy a transport za svobodou se v knize proplétají s úsporně vyprávěným příběhem mladého Wintona.

Také Sísova kniha je zamýšlena jak pro dospělé čtenáře, tak zároveň jejich potomky. Příběh o nenápadném hrdinovi je fascinujícím svědectvím, že úsilí a odhodlání jednoho člověka může zvrátit děj událostí, uvádí nakladatel.

„Vydání se trefilo do doby, kdy všichni žijeme v hrůze pandemie a v Americe v hrůze politiky. Lidé jsou rozdělení. Je to trochu i kniha o naději a lidství,“ poznamenává Petr Sís.

Cesta za svobodou

Nicholas Winton, který zemřel v roce 2015 ve věku 106 let, byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Četná ocenění převzal také autor knihy Petr Sís, za svou tvorbu obdržel mimo jiné prestižní ocenění v oblasti dětské literatury – Cenu Hanse Christiana Andersena. 

Sís v osmdesátých letech odešel z Československa a stal se uznávaných výtvarníkem. Tématem jeho knih bývá svoboda, proslavil se především titulem Zeď, v němž přibližoval malým českým i anglojazyčným čtenářům své dětství za železnou oponou.

4 minuty
Rozhovor s Petrem Sísem a Věrou Gissingovou
Zdroj: ČT24

Celkem je autorem více než dvaceti knih, pro dalších zhruba padesát vytvořil ilustrace. Vytvořil také nástěnnou mozaiku pro stanici newyorského metra na 87. ulici a na pražském letišti visí jeho tapisérie inspirovaná eposem o ptačím sněmu. 

Novinka Nicky & Věra by měla na podzim vyjít kromě češtiny také například v Německu, Francii, Jižní Koreji a v Číně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...