
Knižně vyšel Zapomenutý svět Zdeňka Buriana
Zdeněk Burian vytvořil na dvanáct tisíc ilustrací. I přesto, že část jeho práce se komunistickému režimu nelíbila. Za úpadkovou literaturu označil jeho obrázky ke dvaceti dětským knihám, vadily i legionářské a především dobrodružné příběhy o svobodě. „Část jeho tvorby je dnes vzácná, protože je známá jen z vydání z první republiky,“ podotýká Ondřej Müller.
Práce pro knihu získávali autoři jak od soukromých sběratelů, tak převážně z depozitáře Památníku národního písemnictví, kam přešel celý vydavatelský archiv Vilímkova nakladatelství, pro které Burian pracoval.
Ilustroval nejslavnější knihy té doby: mayovky, verneovky, Foglara i Štorcha. Kniha ale z jeho díla ukazuje i westernové obálky nebo nezvyklé ilustrace k Nerudovým Povídkám malostranským. Připomíná také Buriana jako autora filmových kostýmů, například pro první československý barevný film, jímž byl v roce 1947 Jan Roháč z Dubé.
Na řadě je pravěký svět
Trojdílná monografie začala před čtyřmi lety ohlédnutím za Dobrodružným světem. Rostislav Walica s Ondřejem Müllerem v něm shromáždili Burianovy ilustrace z počátků výtvarníkovy tvorby. Následující Podivuhodný svět se zaměřil na verneovky, texty do knihy připsal Ondřej Neff.
Nyní se autoři trilogie chystají připomenout také Burianovu zásluhu na vyobrazení pravěku.