Bratry Rašilovovy svedla na jedno jeviště Smrt v rodině

Pražská scéna MeetFactory se pustila do románu Můj boj, jehož autor, norský spisovatel Karl Ove Knausgard, je označován za průkopníka takzvané literární reality show. Inscenace je adaptací prvního dílu Smrt v rodině z jeho autobiografického příběhu. Na jevišti se s touto situací vyrovnávají Saša a Václav Rašilovovi.

Video Události v kultuře
video

Saša a Václav Rašilovovi spolu hrají v MeetFactory

Knausgard  v knize zachycuje dva bratry, kteří jedou po smrti otce do jeho domu zajistit pohřeb. Na místě zjišťují nepříjemnou pravdu, že otec byl alkoholik. Knižní bratry v divadelní adaptaci hrají skuteční bratři: Saša Rašilov a jeho bratr Václav. První z nich představuje spisovatele Knausgarda.

Situace kolem otcova pohřbu rozehrává řetězec úvah a mikrodramat, často natolik bolestivých, že hrdinové mají tendenci je sami před sebou zamlčovat. Knausgard se ve svém „literárním selfie“ o svůj život i život svých blízkých naopak podělil. Hexalogií Můj boj si tak mnohé příbuzné znepřátelil.

Nevymazávat chyby

„Potřeba chyby o sobě nevymazávat, ale pouštět je ven, je obnažení člověka a života, který není dokonalý. To mě baví zkoumat. Stejně jako určitá odvaha, která v tom je,“ přiznává režisérka Petra Tejnorová.

Hra Můj boj I má shodně s knižní předlohou dvě části. První, v podobě videa, obdrží diváci do mobilu nebo si ho mohou před začátkem představení přehrát v MeetFactory. Druhá část se odehrává už přímo na jevišti. 

Na divadelních prknech by se bratři Rašilovovi měli v aktuální sezoně sejít ještě jednou. Při jaké příležitost ale zatím prozrazovat nechtějí.