Šílený Herkules trpí posttraumatickým stresovým syndromem

2 minuty
Antická Štvanice uvádí Šíleného Herkula
Zdroj: ČT24

Pražský ostrov Štvanice se jako každé léto vrací do antiky díky divadelním hrám ze starého Řecka a Říma. Tentokrát padla volba na Šíleného Herkula, jedno z nemnoha v úplnosti dochovaných římských dramat. Filozof Seneca v něm vylíčil bájného siláka na konci hrdinské pouti.

Herkules porazil vše, co mu bohové postavili do cesty. Ochočil psa Kerbera hlídajícího podsvětí, zabil Hydru, získal pás královny Amazonek, dokonce vyčistil Augiášovy chlévy. Po dvanácti letech putování se konečně vrací domů, jeho mysl ale stále bloudí v krvavých bitvách. Pohledem psychiatrie je typickou obětí posttraumatického stresového syndromu. 

Mimo kontrolu

„Herkules je monstrum, které bojuje s monstry. Jenže když se vám monstrum vymkne z rukou, může být nebezpečné,“ varuje režisér inscenace Tomáš Loužný.  Boží žoldák je odeslán do důchodu a svou nevyčerpanou sílu vrhne tím nejhorším směrem – zničí ty, kteří na něj celý život čekali.

„Myslím, že začíná století psychopatů, takže tato hra je hodně aktuální. Když podíváte, kdo sedí na trůně v Americe nebo v Brazílii, to nejsou normální lidé,“ podotýká herec Petr Konáš.

Dastlík jako Herkules, Josefíková jako jeho žena

V inscenaci Konáš ztvárnil dalšího antického válečného veterána – Thesea. Titulní role se zhostil Tomáš Dastlík, Herkulovu manželku Megaru hraje Eva Josefíková. Antický chór obstaralo rapové duo Past. 

Jako scéna posloužil oblouk mostu pod rušnou magistrálou. „Protože od Seneky je Šílený Herkules situován do chrámu a my z chrámu děláme undergroundovou církev, která vzývá Herkula,“ vysvětlila dramaturgyně Marie Nováková. 

Letní program Antická Štvanice, za nímž stojí soubor Tygr v tísni, se letos odehrává popáté. Na vltavský ostrov v předchozích letech přivedl hrdiny Oresta nebo Orfea.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...