Zemřel jeden z „chlapů v chalupě“ Jan Skopeček

Zemřel divadelní a filmový herec Jan Skopeček. Divákům se do paměti nejvíce vepsal rolí v komediálním seriálu Tři chlapi v chalupě, byl ale také dlouholetým členem Divadla pod Palmovkou (tehdy Divadla S. K. Neumanna).

Jan Skopeček (* 19. 9. 1925 v Litoměřicích) sice na přání otce, živnostníka, studoval obchodní akademii, jenže táhlo ho to k divadlu. Potajmu hrál s ochotníky. U zkoušek na konzervatoř ale neuspěl, a tak musel nastoupit do továrny. Psal se rok 1942 a jako židovského míšence jej nečekalo nic dobrého – posledních sedm válečných měsíců byl internován v koncentračních táborech Klein Stein a Osterode.

Po osvobození se konečně dostal na prkna, co znamenají svět. Působil v Brně, Přerově a Jihlavě, kde se v Horáckém divadle seznámil se svou budoucí manželkou, také herečkou Věrou Tichánkovou. Spolu s ní a dalšími hereckými kolegy následně v Praze založili Divadlo Žižkov, které se nedlouho poté přemístilo do Libně. Dnes se jmenuje Divadlo pod Palmovkou, od padesátých let ale neslo jméno básníka S. K. Neumanna. S touto scénou Skopeček spojil téměř celý svůj herecký život. 

Jan Skopeček v představení Zelňačka (1996)
Zdroj: ČT

Svěřovány mu byly především charakterní role spojené s jemnou komikou, milovníka si zahrál málokdy. Diváky bavil v Shakespearových hrách Veselé paničky windsorské a Sen noci svatojánské, Goldoniho veselohře Sluha dvou pánů i v českých klasikách Naši furianti, Hrátky s čertem či Fidlovačka. Po odchodu do důchodu hrál pod Palmovkou aspoň jako host, například v Lakomci nebo Zelňačce

Epizodní role se suchým humorem

Ve filmu a televizi odehrál Skopeček na 150 postav, většinou epizodních. Často představoval zahradníky, sluhy nebo komorníky, zejména anglické, což mu sedělo, neboť měl rád suchý anglický humor.

Nejslavnější rolí zůstává předseda JZD ze seriálu Tři chlapi v chalupě z počátku šededesátých let a navazujících filmech Tři chlapi po roce a Tři chlapi na cestách. V oblíbených komediálních příbězích se sešel s Lubomírem Lipským, který hrál jeho otce, přestože byli téměř stejně staří, a Ladislavem Trojanem, který představoval jeho syna.

Větší hereckou příležitost Skopečkovi poskytly i třeba snímky Fantom Morrisvillu, Nahá pastýřka nebo Parta hic a také seriál Sňatky z rozumu.

Psal Brežněvovi a přepsal A. C. Doylea

Omezit hraní musel načas po roce 1968. „Po srpnové okupaci jsem se po výzvě jednoho novináře rozhodl, že napíšu dopis Leonidu Brežněvovi, v němž jasně vyjádřím svůj nesouhlas se vstupem vojsk – jestli ho četl, nevím, odpověď z Kremlu mi nepřišla. (…) Dovolil jsem si toho moc, a tak když jsem při stranické prověrce neschválil vstup vojsk, byl můj osud zpečetěn. Z KSČ mne vyloučili, z divadla naštěstí ne,“ popsal tehdejší dobu ve vzpomínkách, které zveřejnily Divadelní noviny.

Podpis připojil nejen pod psaní do Moskvy, ale o necelých deset let později i pod antichartu. „Mé svědomí to nijak netíží, udělal bych to znovu. Nepovažoval jsem to za nic důležitého. Nebyl to žádný rozsudek smrti, jako se to stávalo za války nebo v padesátých letech. Nepodpisem by se nic nezměnilo. Jen bych zkomplikoval život sobě a svým blízkým,“ okomentoval zpětně své rozhodnutí v Divadelních novinách.

Skopeček působil i jako dramatik. Napsal několik rozhlasových dramatizací a šest divadelních her, mimo jiné Psa baskervillského  na motivy slavnější předlohy A. C. Doylea. Jeho nejznámějším kusem je Záhada červeného pudru, v jehož televizní adaptaci si také zahrál hlavní roli detektiva Sherlocka Holmese. 

Připomeňte si Jana Skopečka v archivu České televize:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 5 hhodinami

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
před 15 hhodinami

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025
Načítání...