Stingl vybalí nejen kufry. Slavného cestovatele přiblíží dokument Malý velký Okima

3 minuty
Cestovatele Miloslava Stingla přiblíží nový dokument
Zdroj: ČT24

Miloslav Stingl je cestovatelská legenda a o své poznatky z cest se vždy rád dělil, o jeho soukromí už ovšem tolik známo není. I do Stinglova „zákulisí“ proto nahlédne dokument, který v těchto dnech dotočil další cestovatelský dobrodruh Steve Lichtag. Portrét jediného Čecha, jehož kdy indiánský kmen přijal za svého náčelníka, nazval Malý velký Okima.

Devětaosmdesátiletý Stingl navštívil přes sto padesát zemí, čtrnáctkrát se vydal kolem světa. V Latinské Americe objevil neznámý indiánský kmen nebo ruiny mayských měst, v Arktidě rodil eskymácké děti. Ovládá sedmnáct jazyků a dialektů.

Všechny národy světa jsou si podobné. A jak říkají Havajci, nad všechny národy je lidství.
Miloslav Stingl

Po návratu z cest doma nikdy nevybaloval kufry. Dvě stě osmdesát jeho zavazadel, které skladoval u sebe, aniž by se do nich někdy podíval, otevřel až před pár lety historik Adam Chroust. Stingl mu nejen dovolil projít obsah své bagáže, ale i sepsat jeho první autorizovaný životopis. Chroust za biografii slavného cestovatele obdržel cenu Magnesia Litera. 

Kufry obsahující kus Stinglova života se objeví i v chystaném dokumentu. „Celou dobu je zatloukal, říkal, že nic nemá. Našly se v nich doslova poklady, byly v nich rukopisy, oblečení,“ upřesnil dokumentarista Lichtag.

Stingl při druhém setkání s dalajlamou a s fotografií z jejich prvního setkání
Zdroj: ČT

Mimo jiné i společná fotografie Stingla s dalajlamou. Cestovatel se s ním jako jeden z prvních Čechoslováků zvěčnil v polovině sedmdesátých let v indické Dharamsále. „Dalajlama si myslel, že to je velvyslanec východního bloku a ptal se doktora Stingla, jestli by ho neseznámil s Brežněvem a jestli nemůže nějak zprostředkovat jeho kontakt se Sovětským svazem, a doktor Stingl ho chtěl jen potkat a dát si s ním čaj,“ popisuje v podstatě kuriózní situaci Chroust, který je spoluscenáristou dokumentu. 

Před třemi lety se Stingl s dalajlamou potkali v Praze znovu. I snímek z tohoto setkání visí v cestovatelově pracovně, kde filmaři pořídili poslední záběry pro připravovaný film. Kina by ho měla začít promítat příští rok v létě. Název – Velký malý Okima – odkazuje ke Stinglovu indiánskému jménu. Znamená prý „ten, který vede“.

Připomeňte si z iVysílání dokumenty, které už o Miloslavu Stinglovi vznikly:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 2 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 9 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 9 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...