Už žádné selfie s lebkami. Kutnohorská kostnice se rozhodla zakázat focení

2 minuty
Reportáž: Kutnohorská kostnice zakáže fotografování
Zdroj: ČT24

Římskokatolická farnost v kutnohorské části Sedlec plánuje zakázat turistům fotografování ve všech svých objektech. Lidé si tak už nepořídí fotografii v Santiniho katedrále Nanebevzetí Panny Marie ani v místní kostnici, která láká turisty na svou makabrózní estetiku. Důvodem je snaha farnosti vrátit těmto místům pietní ráz.

Kutnohorská kostnice v podzemí hřbitovního kostela Všech svatých patří mezi nejnavštěvovanější památky Středočeského kraje a jen letos by ji mělo zhlédnout půlmilionu návštěvníků z celého světa. Ačkoliv už leží mimo památkovou zónu s ochrannou pečetí světového kulturního dědictví UNESCO, pro svou okázalou výzdobu z kosterních pozůstatků láká turisty stejně intenzivně jako na světový seznam zapsané městské centrum.

Podle kutnohorské farnosti se ale naneštěstí ne všichni turisté umí na pietním místě chovat. „Pořizují si různé selfie portréty, kdy za sebou mají lebky. Lebek nebo kostí se ani neváhají dotýkat,“ popisuje chování některých návštěvníků ředitelka organizační složky farnosti Radka Krejčí a za pravdu jí dávají i příspěvky na sociálních sítích opatřené kutnohorským hashtagem.

Podle farnosti je problém hlavně v tom, že lidé pořízené fotografie zveřejňují on-line, a rozhodla proto o plošném zákazu fotografování. V platnost má vstoupit se začátkem nového roku a vedle kostnice se dotkne i mariánské katedrály, kterou navrhoval slavný barokní stavitel Jan Blažej Santini-Aichl.

Farnost: Nejsme hrad hrůzy ani laciná atrakce

„Toto není bizarní hrad hrůzy, toto není laciná atrakce,“ komentuje turistická očekávání od kutnohorské kostnice Radka Krejčí s tím, že farnost počítá i s případným poklesem zájmu.

Nespokojenost návštěvníků ostatně avizují i turističtí průvodci. Argumentují tím, že zahraniční návštěvníci touží po tom si odvézt z Kutné Hory osobní památku a že zákaz focení představuje omezování jejich práva na to si fotografii pořídit.

Farnost si ale stojí za svým. „Lidé, kteří sem jezdí jen pro selfíčko a aby se dotkli lidských ostatků, nejsou segment, na který míříme,“ sdělila Krejčí.

Pohled do kutnohorské kostnice
Zdroj: ČT24/Jan Langer

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 5 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 8 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 16 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...