Jsem trošku „cáklej“. Olomoucké muzeum vystavuje stavby architekta Braunera

Stavby architekta Petra Braunera zná v Olomouci každý. Milovník funkcionalismu a technologických novinek navrhl například pavilon A na Výstavišti Flora nebo bytový dům s vodojemem. V olomouckém Muzeu umění je možné si nyní prohlédnout jeho originální návrhy a dobové fotografie původních staveb.

Petr Brauner chtěl být nejprve tvůrcem animovaných filmů. Původní záliba se promítá i do jeho skic kreslených tužkou a návrhů precizně překreslených perem. Vytvářel je ručně i v době, kdy možnosti architektonické profese rozšířila moderní technika. „Měli jsme tehdy počítač, ale tím jsme dělali jen popisky, aby to vypadalo, že jsme in, ostatní se dělalo s šablonou,“ popisuje Brauner. 

Jedním z jeho prvních velkých projektů byl pavilon A pro olomoucké Výstaviště Flora. Nosné sloupy dodnes připomínají zcela záměrně stromy tropického deštného pralesa. Nepřehlédnutelná je i teplárna na Tovární ulici. Při její rekonstrukci a dostavbě ve druhé polovině devadesátých let zakryl Brauner trubky a rozvody jakousi šedou kapotou, takže budova vypadá jako netradiční obytný dům.

Nebál se vybočit

„Petr Brauner měl velké štěstí, protože nikdy nemusel dělat na zakázkách, jimž se věnovala většina architektů, tedy na panelových sídlištích, a pokud už na nich pracoval, tak vytvářel stavby, které byly atypické, čili se vyhnul panelové prefabrikaci,“ podotýká k architektovým pracím kurátorka výstavy Klára Jeništová. 

Sám Brauner přiznává, že se nebál vybočit z průměru. „Někteří mí kolegové do atypických staveb nešli, protože projednávat to s dodavatelem bylo velice náročné. Ale já jsem si vydobyl určitou pozici. Možná jim řekli, že jsem trošku ‚cáklej‘, tak si asi vedoucí říkali: ‚Jen ho nechte‘,“ domnívá se architekt.

3 minuty
Tvorbu architekta Petra Braunera připomíná výstava
Zdroj: ČT24

Takovým způsobem vznikla jedna ze současných architektonických ikon Olomouce – věžový  dům s vodojemem na Nové ulici, svého druhu jediná stavba u nás. „Vtip byl v tom, že jde o dva vodojemy. Jeden je uprostřed a kolem něj druhý. S takovým požadavkem přišel statik, zabránili jsme tím excentrickému přetížení stavby, které by nastalo vypuštěním vodojemu. Byla to hodně zajímavá práce,“ vzpomíná Brauner. 

V Olomouci najdou zájemci zhruba dvě desítky Braunerových staveb. Neprogresivnější návrhy poznamenané technicistním stylem se ale nikdy nerealizovaly. Jak by mohly vypadat proluky v historických zástavbách města, si ale mohou prohlédnout alespoň návštěvníci muzea v Olomouci. Výstava věnovaná významnému architektovi spojenému s tímto moravským městem potrvá do 13. října. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 7 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 20 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
včera v 17:37

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...