Je spravedlivý kapitalismus jenom utopie? Odpověď hledá Baťa, první globalista

8 minut
Možnosti kapitalismu hledá snímek Baťa, první globalista
Zdroj: ČT24

Nový dokument o jednom z největších českých podnikatelů a jeho následovnících vypráví nejen příběh slavného obuvníka, ale ptá se po možnostech kapitalismu. Film Baťa, první globalista režiséra Petera Kerekese se už ve čtvrtek představil v „baťovském“ Zlíně, slavnostní premiéra se koná v pátek večer v pražském kině Lucerna.

„Tomáše Baťu můžeme nazvat prvním globalizátorem, který do celého světa nejen vyslal své zboží, ale i vlastní myšlenku a filozofii fungování podniku, práce, a dokonce i života,“ říká režisér Peter Kerekes.

„Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak natočit film o člověku, který je už dávno mrtvý, existuje o něm asi 12 minut filmového záznamu, několik fotografií a vlastně už nežije mnoho pamětníků. Ale pak jsem si uvědomil, že Baťova myšlenka je rozšířena doslova po celém světě, takže bych mohl najít nějaké malé Bati v Africe, v Brazílii nebo Indii, v různých zemích, kde Baťa působil a vlastně působí dodnes,“ pokračuje režisér.

Proměny společnosti

Natáčení trvalo tři roky a tvůrci navštívili čtyři kontinenty. „Myslím, že Baťův příběh je natolik univerzální, že vyprávění indického chlapce, který je z obuvnické rodiny a vyrábí botičky z odřezků kůže, může být podobné jako vyprávění Tomáše Bati ze Zlína na začátku století,“ uvažuje Kerekes.

2 minuty
Trailer k filmu Baťa, první globalista
Zdroj: ČT24

Snímek tak není jenom životopisem slavného podnikatele. Základní linií filmu je hledání odpovědi na otázku, zda je kapitalismus v podobě, v jaké ho vybudoval Baťa, utopií, anebo reálnou možností.

Projekty sociálního inženýrství byly koncem dvacátých let mimořádně populární. Průmysl se radikálně proměňoval a totéž se dělo se společností. Komunisté, fašisté nebo nacionalisté razantně zasahovali do života lidí. Někde na okraji tohoto pohybu stojí jako humanistická varianta Baťův systém zaměstnanců coby malých výkonných kapitalistů.

Dokument zároveň ukazuje, jak Evropa proletariát postupně „outsourcovala“ do zemí třetího světa, kde dnes dělníci žijí ve stejně mizerných podmínkách jako v raném kapitalismu devatenáctého století.

„Existují dnes vizionáři, jakým byl Tomáš Baťa, kteří chtějí vytvořit spravedlivou společnost a zároveň jim na ní upřímně záleží? V dokumentu se snažíme zjistit, zda někdo kráčí v Baťových stopách, zda existuje utopismus s lidskou tváří,“ zve diváky Peter Kerekes.

Americký sen na Moravě

Film, jehož koproducentem je Česká televize, současně vypráví o americkém snu, který se uskutečnil v malém, provinčním městečku na Moravě. Tomáš Baťa měl ševcovství v rodině a řemeslu se tak vyučil u svého otce. V roce 1894 se ještě se starším bratrem Antonínem a sestrou Annou rozhodli osamostatnit a založili ve Zlíně vlastní obuvnický závod.

Po předčasné smrti Antonína v roce 1908 se Tomáš stal majoritním vlastníkem firmy. Po zkušenostech v zahraničí začal Baťa zavádět moderní metody řízení a organizace práce. V podniku zavedl vysoce efektivní pásovou výrobu, mohutně investoval do propagace a své zaměstnance motivoval příslibem podílu na zisku.

Díky tomu udělal Baťa během 30. let ze své firmy největšího světového exportéra obuvi. Jeho život skončil v roce 1932 při leteckém neštěstí. Baťa zahynul v troskách malého letadla Junkers, které se zřítilo v husté mlze u Otrokovic, když mířil do Švýcarska. 

Po slavnostní premiéře v Lucerně začne dokumentární snímek Baťa, první globalista putovat po českých kinech. Koncem roku se potom objeví také na televizních obrazovkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 9 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 22 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...