Můj otec Antonín Kratochvíl. V Černobylu vzniká dokument o slavném fotografovi

Režisérka Andrea Sedláčková začala v těchto dnech natáčet v Černobylu celovečerní dokument o významné osobnosti světové fotografie. Film s názvem Můj otec Antonín Kratochvíl spojuje příběh tří generací fotografů. Základním prvkem vznikajícího snímku je klíčový moment v životě Michaela Kratochvíla, který žil za železnou oponou a do puberty se domníval, že jeho otec Antonín je mrtvý. Pak zjistil, že je nejen naživu, ale ještě k tomu mezinárodní celebrita.

Michael Kratochvíl a Antonín Kratochvíl
Zdroj: Česká televize

Pátrání po minulosti rodu Kratochvílů ukazuje, jak neklidné dvacáté století několikrát zasáhlo do příběhů rodin. Antonín Kratochvíl strávil první roky dětství v pracovním táboře ve Vinoři u Prahy, kam byl jeho otec Jaroslav s rodinou v padesátých letech vystěhován.

V osmnácti Antonín Kratochvíl emigroval z Československa. Svého syna Michaela tak opustil ještě před jeho narozením. Prožil dramatický rok v rakouském uprchlickém táboře, strávil několik měsíců ve švédském kriminále a bojoval v Čadu v barvách Francouzské cizinecké legie, odkud se mu podařilo utéct. V Amsterdamu vystudoval fotografii na prestižní Gerrit Rietveld Academie.

Antonín Kratochvíl
Profil

Antonín Kratochvíl

Pracoval jako fotograf pro prestižní světová periodika, mezi nimi například The New York Times, Newsweek, Vogue a Rolling Stone. Fotil válečné konflikty, mimo jiné ve Rwandě, Bosně, Iráku, Sierra Leone nebo Afghánistánu. Je držitelem několika prestižních cen World Press Photo.

Úspěch na něj čekal nakonec v Americe. Jenže pohodlí a klid ho brzy omrzely a Antonín Kratochvíl se vydal fotografovat válečné konflikty a země prožívající tragické události. Často pro své snímky riskoval život. Po skoro dvaceti letech se vrátil do své rodné vlasti, kde se poprvé setkal se synem Michaelem. Také díky svému otci se Michael stal fotografem.

Portrét z Černobylu

Filmový štáb s kameramany Janem Basetem Střítežským a Davidem Cysařem stráví v Černobylu pět dní, ale pro Kratochvílovi to není první návštěva. Antonín Kratochvíl se do místa jaderné katastrofy podíval několikrát, poprvé už v roce 1996. Kolegové se tehdy válečnému reportérovi divili, bylo to jen deset let od výbuchu ukrajinské elektrárny.

Natáčení filmu Můj otec Antonín Kratochvíl
Zdroj: Česká televize

Do Černobylu se Antonín Kratochvíl vrací dodnes a ani se svým synem tam nejede fotit poprvé. Kdysi ho tam však Michael doprovázel coby asistent, dnes stojí vedle otce jako rovnocenný fotograf. Jedním z cílů této cesty je idea, že Michael i Antonín udělají fotografický portrét toho druhého. Oba se portrétní fotografii věnují, před Antonínovým objektivem stály hvězdy, jako jsou David Bowie, Bono nebo George Clooney.

Natáčet se bude také v New Yorku a v Lovosicích, kde se Antonín Kratochvíl v roce 1947 narodil a kde měl jeho otec Jaroslav fotoateliér, dále pak v Poděbradech nebo Praze.

Hledání identity

„Chci udělat film o hledání identity, což je téma vycházející z Antonínových fotografií. Bude to i film o svobodě, za kterou člověk často zaplatí velkou cenu. A především bude o lásce mezi synem a otcem, kdy Michael do osmnácti let o svém otci Antonínovi nic nevěděl. Zásadní roli sehraje i samotný akt fotografování, který spojuje rovnou tři generace Kratochvílů – dědečka, otce a syna,“ říká režisérka Andrea Sedláčková.

Životní příběh Antonína Kratochvíla, který emigroval koncem 60. let, se jí dotýká osobně. Sama Sedláčková emigrovala koncem 80. let a dodnes žije střídavě v Praze a Paříži. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá vztahem k historické minulosti a stále jí připadá důležité vyprávět o tom, jak komunismus poznamenal lidské osudy.

Andrea Sedláčková a Antonín Kratochvíl
Zdroj: Česká televize

„Rozumím některým Antonínovým postojům k mateřské zemi. A též Michaelův příběh rezonuje s mým vlastním. Vím, že z vlivu rodičů není jednoduché se vymanit, jejich životy fatálně ovlivňují ten náš,“ dodává Sedláčková, která natočila například celovečerní snímek Fair Play nebo dokument Život podle Václava Havla.

„Michael je kliďas, Antonín rozbouřený oceán. Michael introvert, Antonín showman. Michael se vyjadřuje distingovanou češtinou, Antonín mluví i v sedmdesáti jako klacek z periferie. Ale jinak se Michael otci neuvěřitelně podobá. Příběh vypadá jako z hraného filmu, ale je reálný a o to více působivý,“ doplňuje producent Martin Hůlovec.

Na podporu vzniku celovečerního dokumentu pořádá pražská Leica Gallery Prague veřejnou aukci fotografií Antonína Kratochvíla, která proběhne 4. prosince v prostorách galerie. Aukce se osobně zúčastní Antonín i Michael Kratochvílovi. V této galerii také proběhne v závěru natáčení společná výstava otce a syna představující jak jejich fotografie z Černobylu, tak i další snímky z natáčení filmu. Ten vstoupí do kin v roce 2020.

Dokument vzniká v koprodukci s Českou televizí. Na filmu spolupracuje i nakladatelství Kant, které aktuálně připravuje vydání Kratochvílových portrétů Davida Bowieho nazvané Hledání světla a publikaci k chystané retrospektivní výstavě Antonína Kratochvíla.