Pocta statečným. Koncert pro Cenu Václava Havla připomněl perzekvované skladatele

Parlamentní shromáždění Rady Evropy každoročně uděluje Cenu Václava Havla za lidská práva. Letos ji získal Ojub Titijev, šéf čečenské nevládní organizace. Knihovna Václava Havla v Praze u příležitosti udělování ocenění uspořádala 10. října slavnostní koncert s názvem Pocta statečným. Skladby perzekvovaných autorů hráli současně hudebníci v Praze a v Bratislavě – díky speciální technologii ale mělo publikum pocit, že poslouchá jeden orchestr. Koncert vysílal v přímém přenosu web ČT24, záznam je možné si poslechnout v tomto článku.

Video Knihovna Václava Havla - Cena Václava Havla za lidská práva 2018
video

Záznam koncertu Pocta statečným

Koncert má být vyjádřením úcty všem, kteří čelili nebo jsou nuceni čelit nějaké formě bezpráví. Program byl proto sestaven z děl Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů, kteří byli perzekvováni nacistickým nebo komunistickým režimem.

Poctě statečným zároveň naslouchalo publikum v Pražské křižovatce a v sále Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Na každém z těchto dvou míst hráli  jiní hudebníci, na část koncertu umělce ale propojila prostřednictvím internetu technologie vyvinutá sdružením CESNET. Ta umožňuje přenos zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení se zpožděním pouhých pěti milisekund, což odpovídá zpoždění zvuku mezi hudebníky, kteří jsou od sebe fyzicky vzdáleni zhruba dva metry.

Pořadateli koncertu byly Knihovna Václava Havla, HAMU a sdružení CESNET.  Záznamy dalších přenosů z Knihovny Václava Havla najdete v iVysílání.