Cenu Václava Havla letos získal bojovník za lidská práva v Čečensku Titijev

Letošní Cenu Václava Havla za lidská práva získal lidskoprávní aktivista a šéf čečenské pobočky nevládní organizace Memorial Ojub Titijev. Ve Štrasburku to oznámilo Parlamentní shromáždění Rady Evropy, které ocenění pojmenované po bývalém československém a českém prezidentovi uděluje od roku 2013. Cenu si Titijev nemohl převzít osobně, protože ho letos v lednu zatkla policie údajně za držení marihuany.

Ojub Titijev
Zdroj: Reuters Autor: Said Tsarnayev

Jednašedesátiletý Titijev vede v čečenské metropoli Grozném pobočku Memorialu, jedné z nejstarších ruských organizací na ochranu lidských práv. Do čela organizace se postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalje Estěmirovové v roce 2009.

Titijevovi v současnosti hrozí až deset let vězení. Policisté totiž tvrdí, že v lednu při náhodné kontrole našli v jeho autě 180 gramů marihuany. Podle aktivisty je tam podstrčila sama policie.

S cenou je spojena odměna 60 tisíc eur 

Parlamentní shromáždění Rady Evropy uděluje Cenu Václava Havla za lidská práva společně s pražskou Knihovnou Václava Havla a s Nadací Charty 77 od roku 2013. Letos se do užšího výběru dostali kromě Titijeva také kubánská disidentka Rosa María Payáová a bahrajnský opoziční lídr Nabíl Radžáb, který je od roku 2016 ve vězení.

S cenou nesoucí jméno někdejšího českého a československého prezidenta je spojená odměna ve výši 60 tisíc eur (asi 1,56 milionu korun).

Jejím prvním laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Loni cenu obdržel kritik turecké autoritářské vlády Murat Arslan a o rok dříve ji dostala aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová, která se letos stala nositelkou Nobelovy ceny za mír.