Strážci občanského dobra znovu komentují společnost. Jen knihu vyměnili za divadlo

4 minuty
Strážci občanského dobra na divadle
Zdroj: ČT24

Jaká je současná česká společnost viděna očima poražených? Spisovatelka Petra Hůlová se vrátila ke své knize Strážci občanského dobra a napsala divadelní hru, která je aktualizací původního příběhu po patnácti letech. Hlavním motivem pro ni byl současný stav rozdělené české společnosti.

Hlavními hrdinkami hry jsou dvě sestry, které názorově stojí na opačných stranách. Zatímco jedna obdivuje všechno, co sametová revoluce přinesla, ta druhá je hořce zklamaná a má pocit, že jí česká společnost pohrdá. „Jsou zástupkyněmi dvou myšlenkových proudů a celou hru se spolu konfrontují,“ potvrzuje režisér Adam Svozil.

Knihu Strážci občanského dobra vydala Hůlová v roce 2010, stejnojmenná divadelní hra vznikla z potřeby reflektovat proměnu společnosti. „Český intelektuální mainstream se posunul doleva a pravolevý konflikt mezi intelektuály v podobě, v jaké je vykreslen v knize, už podle mého neexistuje,“ domnívá se spisovatelka.

Elity a zpátečníci

Postavy proto vystavila současnému politickému dění. Pětičlennou rodinu sleduje od letošních prezidentských voleb a v rodinných hádkách odhaluje rozdílný pohled na uplynulých třicet let české politiky. „V něčem je to hořký pohled, zároveň ale také výsměch nabubřelosti a sebejistotě ‚městských elit‘,“ poznamenává režisér.

V příběhu elity s přezíravým despektem dávají nálepku zpátečníka a hlupáka každému, kdo má jiný názor. „V naší společnosti fungovalo určité vyprávění o tom, co se děje a odkud kam směřujeme, a toto vyprávění se neslušelo napadnout, pokud jste nechtěli dostat nálepku komunisty nebo neflexibilního, omezeného člověka z venkova,“ domnívá se Hůlová.

„Jako poražené bych vnímala ty, kteří se právě v tomhle vyprávění necítili doma,“ dodává s odkazem na anotaci svého titulu: popis společnosti očima poražených. Strážci občanského dobra 2 připomínají, že situace není nikdy černobílá a část viny bývá obvykle na obou stranách.

Proč by se měli ti s nálepkou queer dělit na bohaté a chudé nebo proč se poražený prezidentský kandidát Jiří Drahoš odmlčel, se diváci dozví opět až v září. Reprízy, stejně jako červnovou premiéru, uvádí pražský prostor MeetFactory s herci Zuzanou Ščerbovou, Natálií Drabiščákovou, Tomášem Petříkem, Zojou Oubramovou a Vladimírem Pokorným.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jamese Bonda bude úkolovat Amazon, nemusí zůstat jen u filmu

Technologický gigant Amazon převzal tvůrčí kontrolu nad budoucností Jamese Bonda. Společnost Amazon MGM Studios uzavřela dohodu s dlouholetými správci bondovek Barbarou Broccoliovou a Michaelem G. Wilsonem. To vede k dohadům, jak moc se mise filmového agenta 007 promění a jestli se fanoušci konečně dočkají dalšího filmu.
před 12 hhodinami

Designér Plecháč stoupá vzhůru a není na to sám

Moravská galerie v Brně představuje oceňovaného designéra Jana Plecháče. Výstava pod názvem Vzhůru! Shromažďuje jeho díla za patnáct let tvorby, od studentských let až po současnost, kdy pracuje jako umělecký šéf pro světoznámou sklářskou firmu.
před 18 hhodinami

Frontman Placebo nazval italskou premiérku fašistkou. Čeká ho soud

Zpěvák britské rockové skupiny Placebo Brian Molko před dvěma lety označil italskou premiérku Giorgiu Meloniovou za fašistku či nacistku. Za slova pronesená na koncertě v Turíně byl obviněn z urážky a půjde před soud. Není jediným umělcem, který se kvůli údajným pomluvám dostal s předsedkyní italské vlády do křížku.
20. 2. 2025

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025
Načítání...