
Kyjevské divadlo uvedlo v Praze hru o Černobylu a Ukrajině
Příběh vypráví o rodině, která se před aktuálními problémy Ukrajiny schovala do zakázané oblasti poznamenané havárií jaderné elektrárny. V opuštěné černobylské vesnici žije bába, její stále nemocná dcera a přihlouplý vnuk. Všemi jsou zapomenutí a nepotřební, radioaktivní místo je pro ně paradoxně symbolem bezpečí.
„Co je Ukrajina? Když se zeptáte, každý odpoví: korupce, Černobyl, prostituce, Porošenko a válka. To není hra o Černobylu. Černobyl tu symbolizuje celou Ukrajinu. Oblast, která je uzavřená před světem. Může se v ní stát úplně cokoliv.“
Stas Žyrkov
Dramaturg Pavel Arje sbíral příběhy lidí, kteří zůstali v zóně žít. Vznikla nejprve kniha a posléze i inscenace. Hra Stalkeři je na Ukrajině vyprodaná vždy dlouho dopředu a silně rezonuje společností. Slouží jako metafora země uměle odříznuté od zbytku světa.
„Pro ukrajinského diváka má to představení hlubší smysl,“ podotýká herečka Irma Vitovska, „a doufám, že ho uvidí i český divák a že díky tomu dokáže pochopit, proč má Ukrajina určité problémy a proč je pro zemi tak těžké se z nich dostat a posunout se dál.“
Podle divadelního námětu natočil loni ukrajinský režisér Volodymyr Tychyj také film. Snímek Brama (Brána) se promítá na festivalech.