Co dělat mezi čtyřicítkou a smrtí? Festivalu Tanec Praha na věku nezáleží

Věk není podstatný, chce přesvědčit festival Tanec Praha. Loni bojoval „tancem proti předsudkům“, letos se drží stejného motta, zaměřuje se na věkové bariéry. Mnozí účinkující třicátého ročníku jsou proto v seniorském věku. Taneční přehlídku hostí hlavní město od 1. do 25. června, zároveň tanec přenese do dalších devatenácti českých měst a obcí.

Video Události v kultuře
video

Začíná Tanec Praha

„Festival v sobě nese silná témata, která rezonují v dnešní společnosti, a to v duchu úcty k velkým osobnostem, jejichž vliv na rozvoj současného umění ve světě je zásadní, ale i otevřenosti vůči novým impulzům,“ podotýká ke třicátému ročníku ředitelka Yvona Kreuzmannová.

O nesmyslnosti věkových hranic přesvědčí už Gala Opening festivalu, který uvede choreografii Jiřího Kyliána, čerstvého člena Francouzské akademie. Komorní představení East Shadow mělo premiéru v roce 2013 v Japonsku. Kylián inscenaci označuje spíš za pohybové drama beze slov než za tanec, obsadil do něj dva členy NDT III, skupiny, kterou založil „pro tanečníky mezi čtyřicítkou a smrtí“. Sabine Kupferbergové a Garymu Chrystovi je bezmála sedmdesát. 

Věk nehraje roli ani pro další umělce na letošním Tanci Praha.  „Program třicátého ročníku je nabitý osobnostmi s velkou zkušeností a respektem. Na scéně uvidíme Germaine Acogny, matku afrického současného tance, pak i stejně nestárnoucí kanadskou cyberpunkovou královnu Louise Lecavalier a nakonec Eun-Me Ahn, která roztančí mimo jiné vitální korejské babičky,“ upřesnila Kreuzmannová. 

Jihokorejská choreografka svedla dohromady devět seniorek s profesionálními tanečníky, mezigenerační vystoupení ukazuje, že tančit může každý a v každém věku. 

Z dalšího programu podtrhuje ředitelka soubor Foco alAire, který diváky zavede do zákoutí mystické mexické kultury, nebo vlámský Kabinet K, jehož představení Horses čerpá z dětské fantazie. Je letošním příspěvkem k programové části Tanec Praha dětem.

Ujít by si prý příznivci tance neměli nechat ani závěrečnou multižánrovou inscenaci Sunny ve Franci žijícího izraelského choreografa Emanuala Gata.