Klip týdne: Amorphis debutují s novým albem mezi hvězdami

Amongst Stars je název novinky od finských metalistů Amorphis. Ta pochází z dlouho očekávaného alba Queen of Time, jež vyšlo právě tento pátek pod hlavičkou Nuclear Blast. 

V novém singlu se vedle Finů představuje i nizozemská zpěvačka a skladatelka Anneke van Giersbergen, známá především svým působením v kapele The Gathering, která svým čistým vokálem doplňuje temný hlas Tomiho Koivusaariho. Pod klip se režijně podepsal Pekka Hara. 

Novinka pochází z právě vydaného alba Queen of Time. Produkce se ujal velmi žádaný Jens Bogren (Opeth, Kreator, Amon Amarth), známý tím, že se nebojí překračovat hranice. „Je to velmi přirozené pokračování Under The Red Cloud  (předchozí album, 2015), ale ,se steroidy‘. Písně jsou agresivnější, ale je zde více dynamiky, harmonie a orchestrálního uspořádání. Výsledkem jsou Amorphis, které jste ještě nikdy neslyšeli. S Jensem se nám spolupracuje velmi dobře. Lidsky jsme si velmi podobní. Sdílíme stejný podivný smysl pro humor a všichni rádi tvrdě pracujeme,“ uvádí ke spolupráci kytarista Esa Holopainen. 

Textově se pod album opět podepsal Pekka Kainulainen a krom sborů či hostujících zpěvů na něm vůbec poprvé zazní i rodná finština. „Kultury vzrostou, rozkvátají a jsou zničeny. Příběh člověka je příběhem hledání, nalezení a zapomínání. Jediný nápad může utvořit novou kulturu. Největší může stagnovat do bezvýznamnosti, a naopak nejmenší může být hybnou silou změny. Texty na tomto albu jsou vzdálené ozvěny starých lesních národů z dob, kdy význam byl poměrný kosmické síle, která řídí zrození a smrt. Pokud se toto spojení ztratilo, hledali pramen poznání, našli nový směr a začal nový věk,“ upřesňuje dvorní textař.

Queen of Time obsahuje celkem 10 skladeb, deluxe verze pak navíc dva bonusové tracky.  A jedna potěšující zpráva na závěr: Po loňském odchodu baskytaristy Etelävuoriho se do kapely vrací Olli-Pekka „Oppu“ Laine, jeden ze zakládajících členů, jež kapelu opustil na jaře 2000. 

Amorphis
Profil

Amorphis

Amorphis je finská metalová skupina založená v roce 1990 Janem Rechbergerem (bicí), Tomim Koivusaarim (kytara a zpěv) a Esou Holopainem (kytara) v roce 1990. Kapela hrála v počátcích především death metal, resp. death/doom, v pozdějších albech se ale přiklání i k jiným žánrům, zejména k folk metalu. Zdrojem jejich textů je často finský národní epos Kalevala, zpívají ovšem výhradně anglicky. Název je odvozen z řeckého slova znamenajícího beztvarý, amorfní.

Skupina vznikla v roce 1989 z několika deathmetalových a speedmetalových hudebníků, počátkem roku 1990 se do skupiny přidal baskytarista Oppu Laine. První demonahrávku nahráli v roce 1991, jmenovala se Disment of Soul. V roce 1992 vydali svou první komerční nahrávku, The Karelian Isthmus, inspirovanou dávnými válečnickými legendami. Druhým albem bylo koncepční album Tales from the Thousand Lakes (1994), v němž skupina poprvé přímo čerpá z Kalevaly. Album mělo okamžitý úspěch a kapela pokračovala ve vydávání studiových alb – Elegy (1996), Tuonela (1999), Am Universum (2001), Far from the Sun (2003), Eclipse (2006), Silent Waters (2007), Skyforger (2009), The Beginning of Times (2011) a Circle (2013). Album Under the Red Cloud vyšlo v roce 2015. Jejich nejnovějším albem je Queen of Time (2018).

Diskografie:
The Karelian Isthmus (1992)
Tales from the Thousand Lakes (1994)
Elegy (1996)
Tuonela (1999)
Am Universum (2001)
Far from the Sun (2003)
Eclipse (2006)
Silent Waters (2007)
Skyforger (2009)
The Beginning of Times (2011)
Circle (2013)
Under the Red Cloud (2015)
Queen of Time (2018)

Zdroj: Wikipedia