Faust v Národním divadle trpí krizí středního věku. Za pokušením jede v kamionu

3 minuty
Faust v Národním divadle trpí krizí středního věku
Zdroj: ČT24

S novou inscenací proslulého Fausta přichází pražské Národní divadlo. Dramatickou báseň Johanna Wolfganga Goetha o pokušení, kterému jsou lidé každodenně vystaveni, připravil režisér Jan Frič. Do hlavní role Fausta obsadil Martina Pechláta, jeho ďábelského pokušitele Mefistofela hraje Saša Rašilov a osudovou Markétku Veronika Lazorčáková. Premiéra se koná ve čtvrtek na scéně Stavovského divadla.

Režisér Jan Frič na nové úpravě monumentu světové literatury pracoval s dramaturgy Martou Ljubkovou a Janem Tošovským. Podle autorů inscenace je Faust synonymem pokušení, jemuž jsou lidé denně vystavováni. Ať už v docela malém, všednodenním měřítku, nebo na celospolečenské úrovni, kdy může spolek s ďáblem znamenat zkázu milionů lidí.

„Ptáme se, v čem je Faust naším současníkem, jakým pokušením by byl vystaven dnes a kolik z někdejšího klasicistního opusu můžeme přenést na jeviště na začátku jedenadvacátého století. Zcela nová úprava. Zcela nový Faust,“ slibují autoři představení.

Sváry moderní doby

Aktualizace se objeví třeba v podobě kamionu, ve kterém Faust s Mefistofelem vyjedou na cesty. „Kamion je naprosto dokonalý symbol našeho konzumu, všude furt sem tam jezdí náklaďáky plné něčeho, co si neustále chceme kupovat,“ vysvětluje Saša Rašilov.

Národní divadlo hru uvádí v novém překladu Radka Malého, který drama přeložil na míru současné inscenace. „Přitom jsem však vycházel z Goethova textu, neaktualizoval jsem. O to se postaral režisér,“ vysvětlil s tím, že coby čerstvý čtyřicátník se v mnoha tématech našel.

„Faustova dilemata jsou sváry moderní doby se vším všudy. Ve mně rezonoval tím, čemu se asi říká krize středního věku, byť je v počátcích. Ten dojem, že člověk už ví, co by chtěl, a zároveň si uvědomuje omezenost svého času. V tomto ohledu se dá rozumět Faustově touze stihnout toho za svůj život tolik,“ dodal překladatel.

Maximální výzva

Podle inscenačního týmu je Faust maximální výzvou, kterou před ně položil nejen Goethe, ale také bohatá inscenační tradice. Na první scéně se s novodobým mýtem o hranicích lidských možností potýkali František Kolár (1885), Jaroslav Kvapil (1906), Vojta Novák (1923), K. H. Hilar (1928), Karel Dostal (1939), Václav Hudeček (1981) a Otomar Krejča (1997).

„Každý tvůrčí tým ke hře přistupoval jinak, ale vždy se snažil najít, stejně jako my dnes, současné a zároveň nebezpečně věčné otázky. Třeba jak odolat zlu, když vám předloží lákavou nabídku,“ uvažuje dramaturgyně Marta Ljubková. Martin Pechlát bude jako Faust postaven před stejnou výzvu, před níž kdysi stáli herecké legendy František Němec, Jan Hartl, Rudolf Deyl nebo Bedřich Karen.

V dalších rolích se na scéně Stavovského divadla objeví Pavlína Štorková, Johanna Tesařová, Alois Švehlík, Eva Salzmannová, Alena Štréblová, Pavel Batěk či Radúz Mácha. První premiéra nového Fausta se uskuteční ve čtvrtek 15. března, druhá o den později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...