Performer Vladimír Ambroz se nechtěl nechat normalizovat chatou

Brněnský architekt Vladimír Ambroz, který například zrekonstruoval vilu Tugendhat, se v sedmdesátých letech věnoval konceptuálnímu umění. Své akce nechával pravidelně fotografovat a díky těmto snímkům teď mohla vzniknout výstava v pražském Domě fotografie. Architekta poprvé ukazuje v roli performera.

Uměním akce a performancemi se Vladimír Ambroz zabýval převážně od poloviny sedmdesátých do začátku osmdesátých let. Například fotografie z roku 1978 jej zachycuje ležícího na silnici, s níž téměř splývá, protože i přes jeho tělo „vede“ bílá čára.

Tato akce měla jednoznačný význam připomenout o deset let starší události. „Bílá čára symbolizovala pruh, který na sobě měly tanky v roce 1968,“ vysvětluje Ambroz s odkazem na sovětskou invazi v sprnu osmašedesát. 

Vozovku ovšem využil i při jiné ze svých performancí. Posadil se dovnitř obdélníku nakresleného na asfaltu a pokuřoval. Následně si sbalil věci a zase odešel. Svou performancí narážel na to, že se lidé schovávají před realitou na svých chatách. Podobné rozrušování veřejného prostoru ale pro něj byly více součástí života než akty s uměleckou ambicí.

Měli jsme pocit, nejenom já, ale i několik dalších lidí, kteří dělali podobné věci, že se potřebujeme k něčemu vyjádřit, k něčemu se postavit a nějakým způsobem to ventilovat.
Vladimír Ambroz

Žádná změna ve znormalizovaném Československu zalehlém husákovskou nomenklaturou navíc nepřicházela, Ambroz tak vyměnil umění za architekturu, kterou po gymnáziu vystudoval v Brně. „Pořád se dělo jenom to, že se neustále utahoval šroub, a řada lidí rezignovala na pocit jakékoli změny,“ popisuje normalizační bezútěšnost.

3 minuty
Performance Vladimíra Ambroze na výstavě
Zdroj: ČT24

Nebyl ale sám, kdo se z ní pokusil vyvléct uměním. Když záznam jedné své performance poslal do italského magazínu Flash Art, zjistil, že podobné akce dělají i umělci v Praze. „K mému překvapení mi to otiskli a ještě zajímavější bylo, že jsem se díky tomu seznámil s lidmi, jako byl Petr Štembera nebo Honza Mlčoch, protože dostali od nakladatelky moji adresu,“ upřesnil.  

Relativně krátkou, ale významnou kariéru performera zdokumentovala loni i kniha. Iniciátorem byl kurátor Tomáš Pospiszyl, který připravil také výstavu pro Galerii hlavního města Prahy. V Domě fotografie ji lze navštívit do konce dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 3 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 16 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 20 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...