Některé holky do zlaté klece vlezou samy, varuje Maryša z Ostravy

Ostravské divadlo Petra Bezruče nastudovalo Maryšu, klasiku českého dramatu z pera bratrů Aloise a Viléma Mrštíkových. Vypráví tragický příběh mladé ženy, která se zmítá mezi vlastní volbou a společenským tlakem. Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová kvůli inscenaci přestavěla divadelní sál a drama přenesla přímo mezi diváky.

Video Události v kultuře
video

Pozor na zlatou klec, varuje Maryša z Ostravy

„Maryša je bezesporu nejznámější a nejhranější česká hra. Maryšin příběh mi přišel nadčasový. A přesný. A také vůbec ne jen o penězích. Maryša je pro mě žena, která balancuje na ostří nože. Bojí se rozhodnout jinak než ostatní a zároveň touží jít svou cestou,“ říká režisérka Schmiedtová.

Právě tohle morální dilema je podle režisérky důvodem, proč má i dnes cenu Maryšu uvádět. „Protože kolem sebe stále vidíme mnoho lidí, kteří dokolečka opakují to, co považují za dobré, aniž by se skutečně zamysleli, jestli je to také to, co chtějí,“ pokračuje Schmiedtová.

Zlatá klec stále funguje 

V titulní roli se představí Pavla Gajdošíková, která už ztvárnila na jevišti Divadla Petra Bezruče řadu výrazných rolí, například Julii (Romeo a Julie) nebo Alžbětu (Richard III.). „Maryša je poměrně složitá psychologická postava. I kdybych s ní měla společné úplně všechno, což asi nemám, byla by to stejná dřina,“ uvedla Gajdošíková.

„Přála bych si, aby byla co nejlidštější a co nejpodobnější normálním holkám v mém věku. Myslím, že zlatá klec stále funguje, ale některé holky si zlatou klec vyberou samy, ne kvůli rodičům, ale ze svého vlastního rozhodnutí,“ upozorňuje herečka.

„Málokdy je něco jednoduchého. Asi pravda a hluboký cit jsou cennější než majetek. Krásná láska stojí za to, i když je kratší a nevydrží celý život,“ uvažuje nad Maryšou představitelka babičky Marie Viková.

Chlap, co měl smůlu

V roli sedláka Lízala a jeho ženy se divákům představí Norbert Lichý a Markéta Haroková. Francka ztvární Vojtěch Říha a mlynáře Vávru Dušan Urban. Vávra bývá často hrán jako alkoholik, tyran a násilník, někdy naopak jako slaboch, který těžko hledá po smrti své ženy jinou.

Jeho představitel ho však nevidí černobíle. „Podle mě je to chlap, co měl v životě spoustu smůly. Stará se sám o tři děti, mlýn a statek. Je možná trochu zahořklý, protože se domnívá, že mu osud nepřeje. Sňatek s Maryšou není jeho nápad. Je to souhra okolností, které nakonec vyústí ve svatbu,“ popsal postavu Vávry Dušan Urban.

S režisérkou Schmiedtovou na inscenaci spolupracovala dramaturgyně Kateřina Menclerová. Autorkou výpravy je Lucie Labajová, která s Divadlem Petra Bezruče spolupracovala na inscenacích Mládí v hajzlu, Richard III. či Pěna dní. Pod hudbou k Maryše je podepsán hudebník Ivan Acher a na pohybovou složku inscenace dohlížela Jitka Adamíková.