Zemřel sochař Josef Klimeš. Držitel ocenění z Expa 58 i autor plastik na Barrandovském mostě

Ve věku 89 let zemřel v pátek v Praze český sochař Josef Klimeš, který na výstavě Expo 58 v Bruselu získal za svou železnou plastiku cenu Grand Prix. Oznámila to jeho dcera Natálie Mojžíšová. Klimeš je také autorem řady plastik dotvářejících budovy a veřejná prostranství zejména v Praze. Známé jsou například jeho betonové plastiky u Barrandovského mostu.

„Zemřel náhle v pátek, jen pár dní před 90. narozeninami, které měl slavit v pondělí,“ uvedla Natálie Mojžíšová. Poslední rozloučení s Josefem Klimešem bude v pátek 19. ledna dopoledne v kostele v pražských Nebušicích. Na zdejším hřbitově bude pochován.  

Akademický sochař se narodil 15. ledna 1928 v Měříně na Žďársku. K umění ho přivedl jeho otec, který jako amatér maloval kopie obrazů z reprodukcí. Odmaturoval na reálném gymnáziu ve Velkém Meziříčí a v roce 1954 absolvoval Akademii výtvarného umění u profesora J. Laudy. 

O čtyři roky později byl oceněn za svou plastiku nazvanou Každý má právo na vzdělání vytvořenou pro vstupní halu československého pavilonu na bruselské výstavě Expo. V šedesátých letech patřil k čelným představitelům informelu.

Video Výtvarnické konfese II
video

Výtvarnické konfese: Josef Klimeš

Mezi další Klimešova známá díla patří betonová plastika Rovnováha na branické straně Barrandovského mostu i podobně monumentální zastřešení schodiště na opačné straně mostu přezdívané Hroší lázeň nebo Krmítko pro slony. Obě pocházejí z roku 1989.

Klimeš je také autorem betonové plastiky Křídlo na průčelí hotelu President v centru Prahy nebo dřevěných reliéfů v sousedním hotelu InterContinental. Další Klimešova díla dotvářejí pražskou Františkánskou zahradu, hotel Thermal v Karlových Varech nebo stanici pražského metra Holešovice. 

Klimešova plastika na Barrandovském mostě
Zdroj: Architekti 489

Jeho bronzová socha Pohár byla v roce 1990 vybrána jako dar papeži Janu Pavlu II. při jeho první návštěvě Prahy.

Vedle betonu, kovu a dřeva Klimeš pracoval i se sádrou, hlínou nebo kamenem. Vytvářel také tepané portréty z tenkého měděného plechu. Klimešovy práce má ve svých sbírkách většina významných galerií a muzeí po celém Česku.