Nevěřte vlastním očím, přesvědčuje Klamárium

Co prozrazují zrakové klamy o lidské mysli, ukazuje nová výstava v Národním technickém muzeu. Autory tamního Klamária jsou psychologové Michal Šimeček a Radovan Šikl.

Video Události v kultuře
video

Národní technické muzeum zve do Klamária

Výstava má prostřednictvím interaktivních exponátů ukázat, jakým způsobem funguje lidská mysl při zrakovém poznávání světa. A jak může klamat.

„Návštěvníci uvidí neexistující podněty, a naopak neuvidí ty existující. Kamarádi se před očima promění v obry a trpaslíky. Nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat, prostor se bude jevit deformovaný. Návštěvník zakusí pocit, že se očima dotýká předmětů, a nahlédne i dovnitř svého těla,“ upřesnil jeden z autorů výstavy Radovan Šikl z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.

Z výstavy Klamárium
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Nechat si oklamat mysl mohou lidé například v nakloněném pokoji. „Lidský mozek zažívá v tomto pokoji zmatek, protože neví, jestli má věřit svým očím, nebo svému tělu. Tělo mu říká, že tenhle pokoj není v pořádku – vertikála vede jinudy, má pocit, že je nakloněný. Zatímco oči vypovídají o tom, že pokoj je naprosto normální, pravoúhlý,“ popisuje Šikl. 

Zájemci se mohou nechat v Národním technickém muzeu dobrovolně klamat do konce roku, poté se výstava přesune do Ostravy.