Slovenské literární ceny vyhrál muž, který rozumí ženám

Je diagnózou dnešní doby, ohodnotily ceny Anasoft litera vítěznou knihu roku 2017. Nejprestižnější slovenské literární ocenění získal Ondrej Štefánik za román Som Paula. Čeští čtenáři mohou jeho tvorbu znát z povídkového souboru Pštrosí muž. V oceněné novince, kterou porota vybrala z deseti finálových titulů, se mu podle Anasoft litery povedlo dokonale vcítit do současné ženy.

Video Události v kultuře
video

Ján Gavura o vítězné knize

Pro Události v kultuře knihu přiblížil literární vědec, spisovatel a básník Ján Gavura, jeden z členů poroty.

Jak porota zdůvodnila výběr letošního laureáta?

Porota měla poměrně nelehkou úlohu, protože si vybírala mezi více dobrými knihami. Nakonec rozhodlo to, že kniha Ondreje Štefánika v sobě skloubila společenský román a psychologickou sondu, a navíc i něco, co se ještě stále v literatuře musí dělat – a to je kvalitní literární práci. 

Sám autor říká, že je jeho kniha o hledání spokojenosti a o tom, jak má člověk vydržet sám se sebou i s ostatními. Jak byste knihu popsal vy?

Toto je základní linie, která se táhne celým dílem. Ačkoli se jedná o prozaický text, je v něm velmi z toho, co prožívá autor ve svém vlastním životě, tedy skutečně vnitřně prožitá linie. A zároveň – tím, že je dostatečně vnímavý vůči sobě i vůči světu – toto hledání učinil univerzálním a i umělecky únosným.

Jakou zprávu o slovenské literatuře letošní Anasoft litera vysílá pro české čtenáře?

Som Paula je univerzální kniha. Neexistuje hranice, která by ji nějakým způsobem omezovala. Myslím, že jak na Slovensku, tak v Česku má šanci zaujmout svou univerzálností a zároveň individuálností.