Zlatého lva v Benátkách získalo drama Tvar vody mexického režiséra del Tora

Zlatého lva za nejlepší film na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách získal americký fantasy thriller Tvar vody (The Shape of Water) mexického režiséra Guillerma del Tora. Film zvítězil v konkurenci 21 snímků, patřil mezi favority soutěže.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Zlatého lva v Benátkách získal Tvar vody Guillerma del Tora

Film je zasazen do 60. let, období studené války. Sally Hawkinsová zde ztvárňuje němou osamělou ženu Elisu, která pracuje jako uklízečka v tajné vládní laboratoři. Nachomýtne se k přísně střeženému experimentu v podobě zvláštního vodního tvora.

Ten fanouškům del Torových Hellboyů připomene Abea Sapiena – už proto, že i tentokrát se pod maskou skrývá herec Doug Jones, který už se stal v podstatě del Torovým dvorním hercem, pokud je potřeba oživit nadpřirozenou bytost. Film bude sledovat, jak se mezi Elisou a tvorem začne rozvíjet vztah, který bude čelit komplikacím.

Ocenění pro nejlepší herečku si odnesla Britka Charlotte Ramplingová za roli v italském dramatu Hannah o ženě, která po uvěznění manžela ztrácí kontakt s realitou. Nejlepším hercem se stal Palestinec Kamal Bašá za roli ve filmu L'Insulte. Snímek libanonského režiséra Zijáda Duajrího je o banálním sporu mezi dvěma sousedy, Libanoncem a Palestincem, který vede k soudnímu procesu na celonárodní úrovni.

Cenu poroty si odnesl izraelský režisér Samuel Maoz za snímek Foxtrot. Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra dostal Francouz Xavier Legrand za své rozvodové drama Jusqu'à la Garde. Ocenění za nejlepší scénář získal Brit Martin McDonagh, který napsal a natočil snímek Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Česká filmová tvorba v hlavní soutěži zastoupena nebyla. Návštěvníci festivalu však měli možnost zhlédnout digitálně restaurovaný film Miloše Formana Černý Petr z roku 1963. 

Filmový festival v Benátkách je nejstarší na světě a spolu s festivaly v Berlíně a Cannes patří k nejdůležitějším. Letos se konal již 74. ročník festivalu.