Růžová devadesátá? Do Brna dorazily s tankem městské kmeny

Street party zahájila v Brně novou výstavu Moravské galerie. Projekt Kmeny 90 připravil rapper a umělec Vladimir 518, který tak – po knihách, televizním cyklu a divadelním představení – pokračuje v představování městských subkultur.

„Řešili jsme, že do muzea chodí málo lidí, platí takový mýtus, že muzea jsou mrtvými institucemi, které se zabývají retrospektivní historií. Chtěli jsme tento mýtus vyvrátit, proto jsme připravili s Vladimirem 518 výstavní projekt, který se týká umění 90. let,“ uvedl k výstavě a jejímu netradičnímu zahájení ředitel Moravské galerie Jan Press.

Kmeny 90 odráží fenomén alternativních kultur v „devadesátkách“ v souvislosti s dramatickými proměnami umění po listopadové revoluci. Tehdejší náladu návštěvníkům přibližuje i móda, grafický design, videoprojekce nebo hudba, například sampler skupiny Tata Bojs.

Dobové výtvarné umění dokládají interaktivní objekty Krištofa Kintery či fotografie Ivana Pinkavy. Výstavu předznamenal slavný růžový tank, tedy tank č. 23, který sloužil po skončení války jako památník osvobození Prahy Rudou armádou. V roce 1991 ho ale David Černý natřel narůžovo. Nyní jako upoutávka na Kmeny 90 stojí v Brně na Komenského náměstí.

2 minuty
Před Červeným kostelem v Brně zaparkoval růžový tank
Zdroj: ČT24

„Nejde o to, abychom prezentovali co nejobjektivnějším způsobem uměleckou scénu 90. let, ale dovolili jsme si vytvořit subjektivní pohled na 90. léta,“ doplnil k projektu Jan Press. „Diváci mohou vidět tvorbu graffiti, skinheady, skejťáky, pankáče, anarchisty, computer art… Ikonické předměty, které vytvářely podstatu 90. let.“

V budově brněnského Uměleckoprůmyslového muzea zůstanou Kmeny 90 vystaveny do 1. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...