Mám rozprávkový dom. Na Bratislavské lyře hráli Karel Gott i Beach Boys

Bratislavská lyra oslavila padesát let od založení. Hudební přehlídka nastartovala kariéru Karla Gotta nebo Heleny Vondráčkové, ale také v zemi poprvé ukázala třeba kapelu Beach Boys. Do Československa zvala zahraniční hvězdy, jejichž koncerty byly v době totality raritou. Historii festivalu připomíná dokument na webu České televize.

Karel Gott
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Čeští a slovenští zpěváci si padesáté výročí připomněli slavnostním koncertem. Na podiu bratislavského výstaviště Incheba již v úterý večer vystoupil také mnohonásobný Zlatý slavík Karel Gott. 

Právě populární český zpěvák, který nedávno podstoupil onkologickou léčbu, vyhrál v roce 1966 první ročník Lyry s písní Mám rozprávkový dom, kterou zpíval slovensky. I tuto píseň Gott znovu předvedl na bratislavském koncertu. Publikum ho při jeho příchodu uvítalo potleskem vstoje.

Video Události v kultuře
video

Na Bratislavské lyře hráli Karel Gott i Beach Boys

„Mám rozprávkový dom patří dodnes do mého repertoáru na slovenských koncertech. Pro mě je to evergreen, kterému vděčím za mnohé, razil mi cestu do zahraničí,“ vzpomínal Karel Gott. „Vracím se na stará místa se strašně šťastným pocitem,“ dodal.

Na vzpomínkovém koncertu zazněly hity někdejšího festivalu, který se konal do roku 1990. Na podiu vystoupili také Jitka Zelenková, Lenka Filipová, Pavol Hammel, Peter Nagy, Miro Žbirka, kapela Olympic nebo Elán a rovněž mladší generace umělců. Například Helena Vondráčková zazpívala s operním tenorem Miroslavem Dvorským hit To se nikdo nedoví, který v 60. letech na festivalu zpívala s Waldemarem Matuškou.

Joan Baezová věnovala píseň Chartě 77

Československým fanouškům Lyra pomáhala dostat se k zahraničním muzikantům, které znali jen z obtížně dostupných desek. Přijeli třeba Boney M, Drupi nebo Sandie Shaw. Rok po okupaci dorazili američtí Beach Boys. „Byly to hvězdy, které v té době představovaly nejen hudební maximum, ale také určitý životní názor. Lyra přinášela pocit svobody,“ říká Peter Hladík, režisér dokumentu Zlatá lyra.

Těsně před pádem železné opony v létě 1989 na Lyře zpívala Joan Baezová, která vyvolala nadšení posluchačů a zděšení policie, když jednu skladbu věnovala Chartě 77. Veřejně navíc pozdravila disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla, kterého propašovala do zákulisí. Státní bezpečnost tehdy koncert přerušila. Tradice Zlaté lyry odumřela v devadesátých letech, dřívější slávu se nepodařilo vrátit.