Dvořákova Praha zazní na Václavském náměstí i v České televizi

Úvodní koncert festivalu Dvořákova Praha v podání Saského státního orchestru Drážďany si mohou v pondělí večer poslechnout i lidé na Václavském náměstí. V jeho spodní části bude velkoplošná obrazovka, která bude první skladby festivalu přenášet přímo z Dvořákovy síně Rudolfina. Zahájení festivalu bude živě vysílat také Česká televize na programu ČT art a na svém webu.

Devátý ročník přehlídky zahájí Saský státní orchestr pod taktovkou Christiana Thielemanna. Orchestr založený již v roce 1548 přednese díla Maxe Regera, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse. Thielemann, specialista na německou hudbu, v Praze vystoupí poprvé. V Beethovenově houslovém koncertu se jako sólista představí Nikolaj Znaider.

Od narození Dvořáka uplyne 175 let

„Jsem nesmírně potěšen, že letos máme možnost svěřit zahájení do rukou takového orchestru, jako je Saský státní orchestr Drážďany s šéfdirigentem Christianem Thielemannem, kteří mají stejně jako například Česká filharmonie Dvořákovu hudbu, německou hudbu takříkajíc v genech,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 175 let, bude festival oslavovat následující tři týdny. Rezidenčním orchestrem přehlídky bude Česká filharmonie s dirigenty Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou. V rámci série Dvořák Collection III uvede všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. Spolu s Českou filharmonií vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahnová.

Vlaky a Cypřiše

Už v neděli před zahájením festivalu se zájemci tradičně vydali na výpravu po stopách slavného českého skladatele. Letos na ně čekal výlet historickým vlakem s parní lokomotivou do Dvořákovy rodné obce. Sám Dvořák vlaky miloval a prohlásil, že všechny svoje symfonie by dal za to, kdyby vynalezl lokomotivu. Na zámku v Nelahozevsi bylo oznámeno, že držitelem Ceny Antonína Dvořáka se stal operní pěvec Richard Novák.

Zájemci se vydali vlakem do Nelahozevsi (zdroj: ČT24)

Za „skrytý klenot“ komorní řady pořadatelé letos označují uvedení málo známé Dvořákovy písňové prvotiny Cypřiše v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Kahánka 11. září v Anežském klášteře. Cypřiše jsou považovány za problematické dílo. Podle některých muzikologů v něm mladý Dvořák nezvládl pěveckou deklamaci.

„Těším se nesmírně, jdu absolutně s kůží na trh, protože jsem především operní zpěvák a moje největší síla je na jevišti. K interpretaci Cypřišů se budu snažit přistupovat jako k interpretaci nějakého příběhu. Ne že bych tam hrál divadlo, ale pokusím se, aby to mělo nějaký začátek a konec, protože tak to i Dvořák psal,“ uvedl Černoch.

Kremer, Berezovský, Hope

Festival bude dále hostit například Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Gianandreou Nosedou. Kurátorem Komorní řady je britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope.

Dále na festivalu vystoupí houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica nebo ruský klavírista Boris Berezovský. Prostory katedrály sv. Víta rozezní díla mistrů renesance i soudobého britského autora Johna Tavenera. Festival 24. září uzavře Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioacchina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.

V nabídce festivalu nechybí program pro rodinné publikum a debutový Den D věnovaný mladým umělcům. První dny přehlídky dále doprovází konference Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století. Celý program je na webu Dvořákova Praha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...