Festival v Cannes promítne klasickou českou Ikarii z roku 1963

Film Ikarie XB 1 se jako první český snímek představí na festivalu v Cannes v sekci klasiky. Po festivalu se v restaurované podobě objeví v českých kinech. Sci-fi ze začátku šedesátých let zaujal francouzské dramaturgy dobovými triky nebo hudbou. Ve své době však posloužil také jako výkladní skříň ideální komunistické společnosti budoucnosti.

Lidstvo počítá už 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám.

Umělecké závody vesmír

Takový příběh vypráví české science-fiction. Vesmírné dobrodružství se však promění v politický film, když Ikarie najde starý satelit vyslaný tehdy ještě úpadkovou společností. Autoři se sice ubránili prvoplánové politizaci, ale prvky dobově poplatné ideologie film přejal.

2 minuty
Cannes promítne klasickou českou Ikarii
Zdroj: ČT24

„Přenesli do vesmíru jaderné zbraně. Na palubě ležel generál s čepicí, která vyloženě připomínala amerického důstojníka, celá řada těchto indicií mi velmi vadila, ale po profesní stránce to bylo úžasné,“ komentuje to Jiří Hlupý, který vytvářel speciální efekty.

Podpora strany však přinášela i výhody, snímek se točil dva roky a rozpočet dosáhl tehdy nevídaných 6 milionů korun. „Chtěli přispět do závodů o vesmír alespoň umělecky, proto měla Ikarie vysoký rozpočet a režisér Polák měl zelenou,“ říká publicista Ivan Adamovič.

Inspirace pro Kubricka

Pod scénářem jsou podepsáni Pavel Juráček a Jindřich Polák, který se také ujal režie. Černobílé obrazy kameramana Jana Kališe, novátorská elektronická hudba Zdeňka Lišky, přesvědčivé kulisy i kostýmy společně vytvořily stylisticky vytříbený fikční svět daleké budoucnosti. Civilní výkony české herecké elity mu dodávají psychologický rozměr.

Film se už v šedesátých letech dostal do zahraniční distribuce a pamětníci dosvědčují, že v New Yorku jej zhlédl také režisér Stanley Kubrick, když připravoval svůj film 2001: Vesmírná Odyssea. Komentář k filmu napsal třeba Umberto Eco a britské Financial Times tehdy film označily za nejhodnotnější science-fiction, jaký vznikl od konce války.

Klasika do Cannes

Snímek Ikarie XB 1 se stal prvním zástupcem české kinematografie, který byl vybrán do sekce Cannes Classics. „Úžasná hudba i zvukový design v kombinaci s rafinovaným využitím úhlů pohledu kamery jsou hlubokou reflexí lidské duše. Kromě toho i kvalita restaurátorské práce je vysoká a vyznačuje se respektem k historicky významným stopám filmového média,“ konstatoval koordinátor klasické sekce Gérald Duchaussoy.

Ikarie se po obnovené premiéře ve Francii vrátí také do českých kin. Filmový svátek v Cannes vypukne 11. května. Do 22. května uvede celkem 49 snímků z 28 zemí. Hlavní cenu, Zlatou palmu pro nejlepší film, loni vyhrálo drama Dheepan o přistěhovalcích ze Srí Lanky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 8 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...