Výprava v rukou Martina Kurela očarovala i francouzské akademiky

Mezi laureáty nejprestižnějších filmových cen César se letos poprvé zapsalo české jméno. Pro ocenění si došel scénograf Martin Kurel za výpravu ke snímku Marguerite. Hořké drama o zoufale netalentované pěvkyni vzniklo ve francouzsko-české koprodukci.

Video Události v kultuře
video

Martin Kurel získal prestižní cenu César za scénografii

Pětapadesátiletý absolvent scénografie na pražské DAMU se dlouhodobě věnuje filmu a televizi. Podílel se například na televizním cyklu České století a spolupracoval na řadě mezinárodních koprodukcí, jako byla například Příliš hlučná samota. Letos je také už potřetí nominován na Českého Lva - po filmech Postel a 3 sezóny v pekle je to za výtvarné ztvárnění snímku Wilsonov.

Koproducentem Marguerite je česká společnost Sirena Film. Pro ni jde o další mezinárodní ocenění - v roce 2012 se podílela na úspěšném dánském koprodukčním snímku Královská aféra, který kromě zisku dvou Stříbrných medvědů na Berlinale byl také nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Marguerite dostala v lednu celkem 11 nominací. Ocenění nakonec získala kromě výpravy také v kategoriích nejlepší herečka v hlavní roli (Catherine Frotová), kostýmy a zvuk. Vítězný film večera Fatima je portrétem pomocnice v domácnosti severoafrického původu, vychovávající dvě dcery.